Türk Kızılayı Pakistanlı Yetimleri de Unutmadı

13/07/2015 Paylaş:   

Ramazan yardımları kapsamında ulusal ve uluslararası alanda birçok yardım faaliyeti yürüten Türk Kızılayı, Pakistanlı ihtiyaç sahiplerini de unutmadı. Türk Kızılayı, Pakistan’daki yetimler için kurduğu iftar sofralarının yanı sıra ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine de 1000 ailelik gıda yardımı yaptı.

Türk Kızılayı’nın başkent İslamabad’da bulunan Pakistan Daimi Temsilciliği, Encümen Feyzul İslam Yetimhanesi’nde bulunan 270 yetim çocukla düzenlediği iftar organizasyonunda buluştu. İftar programına Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliği, TİKA, Pakistan Kızılayı yetkilileri ve yerel makamlar da katıldı.

1000 Aileye Gıda Yardımı

Türk Kızılayı, Bir yılı aşkın süredir Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesinde Pakistan Talibanı militanlarına yönelik devam eden operasyon nedeniyle yerlerinden olan Pakistanlılara gıda yardımı yaptı. Başkent İslamabad’daki Pakistan Kızılayı genel merkezinde düzenlenen organizasyonda 300 Kuzey Veziristanlı aileye gıda kolileri teslim edildi. Ayrıca, operasyondan kaçan sivillerin en çok sığındığı bölge olan Kuzey Veziristan yakınlarındaki Bannu kentinde 700 gıda kolisi dağıtıldı.

Pakistanlı ihtiyaç sahiplerine Türkiye’nin her zaman destek olduğunu ifade eden Türk Kızılayı Pakistan Temsilcisi Sadullah Devletgeldi, “Türk Kızılayı Pakistan Koordinatörlüğü olarak biz de her zaman Pakistanlı kardeşlerimizin dertlerine çare olmaya gayret ediyoruz. Yerlerini terk etmek zorunda kalan Veziri aileler zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz Ramazan ayında olduğu gibi yine onlara gıda yardımında bulunarak bir nebze olsun destek olmaya çalıştık. Yetimlere verdiğimiz iftar ile de yalnız olmadıklarını onlara hatırlatmak istedik” dedi.