Suriyelilerin Türk Kızılayı’na Güveni Tam

13/07/2015 Paylaş:   

Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli mültecilerin sorun, ihtiyaç ve sosyal tutumlarını ortaya koyan “Türk Kızılayı Toplum Merkezi İhtiyaç Analizi Raporu” kamuoyu ile paylaşıldı. Rapor, ülkelerinde yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelileri anlama noktasında önemli verileri sıralıyor. Rapora göre Suriyeliler, Türk Kızılayı’nın hizmetlerinden memnun olduklarını da belirtiyor.

Türk Kızılayı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Federasyonu’nun desteğiyle “Türk Kızılayı Toplum Merkezi İhtiyaç Analizi Raporu”nu hazırlayan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi, raporun detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda gerçekleştirilen rapor sunum ve değerlendirme toplantısına Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve TOBB-ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Kardaş, TOBB-ETÜ Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak Yavçan ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu (IFRC) Temsilcisi Javier Ormeno katıldı.

“Suriyelilerin Eğitimi İçin Çaba Gösteriyoruz”

Toplantı açılışında bir konuşma yapan Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı yöneticileri olarak Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı araştırmayı önemsediklerini, bu tür araştırmalardan çok şey öğrendiklerini ifade etti.

“Son dört yıldır Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de insan hayatları üzerinden tarih yeniden yazılıyor” diyen Güllüoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan 5-10 sene önce ‘Türkiye dünyadaki en fazla göçmene ev sahipliği yapacak’ deseydiler kimse inanmazdı. Bugün yaklaşık 2 milyon Suriye vatandaşına ev sahipliği yapıyoruz. Türk Kızılayı olarak Suriye’den ülkemize girişlerin başladığı Haziran 2011 tarihinden bu yana insani yardımı sürdürüyoruz. Kamplarda yaşayan insanlara olduğu kadar, kamplarım dışındaki insanlara da yardım için çalışıyoruz. Toplum merkezleri projesi bunlardan birisidir. Birincisini Şanlıurfa’da faaliyete geçirdik. Yakın zaman sonra bir yenisini daha açacağız ve ilerleyen dönemde sayılarını artıracağız. Ülkelerinden uzakta kayıp nesiller olmasın, çocuklar eğitimden uzak kalmasın istiyoruz. Bir meslek sahibi olarak ülkelerine dönmelerini istiyoruz. Savaş sonrası yeniden inşa edilecek Suriye’de eğitimli bu yetişkinler mutlaka görev alacaktır.”

Suriyelilerin Türkiye’ye ve Türk Kızılayı’na Güveni Tam

Araştırma grubunun sorumlusu TOBB-ETÜ Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak Yavçan ise, rapora dair detayları paylaştı. Şanlıurfa’da 328 Suriyeli ile yapılan görüşmeden çıkan sonuçlara göre hazırlanan raporun amacını, Türk Kızılayı tarafından Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu fonu ile bölgede kurulan ve kamp dışında yaşayan Suriyeli misafirlere çeşitli alanlarda mesleki eğitim ve psiko-sosyal destek vermesi planlanan Toplum Merkezi için detaylı bir ihtiyaç analizini ortaya koymak olduğunu dile getiren Yavçan, detaylara ilişkin şunları söyledi:

“Suriyeliler güvenlik, ücretsiz hizmet ve insani yardım, yerli halkın misafirperverliği, hükümetten destek ve kültürel yakınlıktan dolayı Türkiye’de olmaktan memnunlar. Türkiye’de kendilerini güvende hissettikleri açık. Kurumlara güvenleri de tam. Gerek sınırda, gerekse kampta yardımlarından yararlandıkları için Türk Kızılayı’na da güvendiklerini belirttiler.”