Ankara’daki Suriyeli ve Iraklılara Ramazan Bayramı Yardımı

14/07/2015 Paylaş:   

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli ve Iraklı ailelere yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, Ramazan Bayramı öncesi bir yardım çalışması gerçekleştirdi. Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu’nun (IFRC) bağışı olan gıda malzemeleri Ankara’da zor şartlarda yaşayan 1.000 aileye dağıtıldı.
 
Ramazan ayı boyunca Türkiye genelindeki ihtiyaç sahiplerine, başta gıda olmak üzere çeşitli yardım malzemesi dağıtımlarını sürdüren Türk Kızılayı, Ankara’da önemli bir çalışmaya imza attı. Iraklı ve Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Mamak ve Altındağ ilçelerinde gerçekleştirilen çalışmada, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu’nun (IFRC) bağışı olan 1.000 ailelik yardım malzemesi Türk Kızılayı Ankara Şubesi tarafından dağıtıldı.
 
Yardımlar Evlere Teslim Edildi
 
IFRC Suriye Operasyonu İletişim Delegesi Javier Ormeno ve Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen yardım dağıtımı kapsamında Suriyelilerin ve Iraklıların yaşadığı evlere gidildi. Her aileye birer gıda kolisi ve iki kutu Kızılay konservesi teslim edildi.
 
Federasyonun bağışı olan yardımların dağıtımına eşlik eden Ormeo, Türk Kızılayı’nın konaklama tesisleri dışında da Suriyelilere yardımda bulunduğunu, farklı şehirlerde yaşayan milyonlarca Suriyeliye, diğer ülkelerden gelen sığınmacılara yardım yapmanın zor bir iş olduğunu söyledi. Federasyon olarak Türk Kızılayı’na bu operasyon çerçevesinde her türlü desteği verdiklerini de hatırlatan Ormeo, Ankara Şubesi gönüllüleriyle dağıtım faaliyetini gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.
 
“Kapsamlı Bir Yardım Çalışması Gerçekleştiriyoruz”
 
Suriyeli ve Iraklı misafirlerin Ankara’ya gelmeye başladığı ilk günden bu yana yardımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, “Başkent Ankara’da onbinlerce Suriyeli ve Iraklı sığınmacı var. Hemen hepsi ihtiyaç sahibi aileler. Türk Kızılayı Genel Merkezi ve Ankara Şubesi olarak bu ailelere yardım konusunda kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Başta gıda malzemesi olmak üzere giyim, beyaz eşya, battaniye, yatak, hijyen malzemesi ve daha birçok eşya yardımında bulunuyoruz. Hayırseverler vatandaşlarımızın, firmalarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda önemli destekleri var” diye konuştu.
 
Hizanlıoğlu, Iraklı ve Suriyeli çocuklara bayram kıyafeti yardımı için de hazırlık yaptıklarını, kıyafetleri bayram öncesinde çocuklara teslim edeceklerini sözlerine ekledi.