Devrek’te Heyelandan Etkilenenlere Kızılay Yardımı

23/07/2015 Paylaş:   

Toprak kayması nedeniyle evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Zonguldak’ın Devrek ilçesindeki 107 ailenin imdadına Türk Kızılayı yetişti. Mağdur duruma düşen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına hızla başlayan Türk Kızılayı, bölgedeki uzman ekibiyle gıda yardımında bulundu.
 
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan Karşıyaka Mahallesi’nde yaşanan heyelan sonucu mahalle sakinlerinin evlerinde çatlamalar ve göçükler meydana geldi.  Zarar gören evleri boşaltmak zorunda kalan aileler ise mağdur oldu. Heyelan haberini alır almaz bölgeye ulaşan ve ihtiyaç tespiti yapan Devrek Şubesi Başkanı Zehra Ocakçıoğlu, şube yönetim kurulu, Batı Karadeniz ve Marmara Bölge Afet Merkezi’nden 3 afet uzmanı ve 16 gönüllüden oluşan Türk Kızılayı ekibi ise yaşanan bu toprak kaymasından etkilenen vatandaşların mağduriyetini gidermek adına 150 adet gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine dağıttı.
 
“İhtiyaç kalmayana kadar yardım edeceğiz”

Heyelanın meydana geldiği günden bu yana bölgede çalışmalarına devam ettiklerini belirten Türk Kızılayı Devrek Şubesi Başkanı Zehra Ocakçıoğlu, “Meydana gelen heyelanda tehlike arz eden 107 hanede ikamet eden aileler tahliye edilerek başka yerlere yerleştirildiler. Kızılay olarak heyelanda mağdur olan ailelerin tespitlerini gerçekleştirdik. Tespit sonrasında Bölge Afet Merkezlerimizden gıda kolisi talebinde bulunduk. Şubemize ulaşan gıda kolilerini, ekip arkadaşlarımız ve gönüllülerimizle birlikte aileleri tek tek dolaşarak dağıttık. İhtiyaç kalmayana kadar da yardımlarımız devam edecektir.” diye konuştu.