Kızılay’dan Bayırbucak Türkmenlerine Yardım

31/07/2015 Paylaş:   

Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenlerine, Türk Kızılayı’nın desteği devam ediyor. Kızılay bölgeye 22  araçlık insani yardım malzemesi ulaştırdı.
 
Ülkemizden 22 ayrı kampta misafir edilen yaklaşık 250 bin Suriyeli’nin her türlü ihtiyacını karşılayan Kızılay, sınırdaki Suriye vatandaşlarına da yardım elini uzatıyor. Türk  Kızılayı,  Suriye’nin İdlib, Halep kentleriyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmenleri’ne 22 araçlık un, su, gıda ve ilaçtan oluşan insani yardım malzemesi  ulaştırdı.    
 
Bölgeye ulaşan yardımlar hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Hatay Ekip Başkanı Savaş Avcı,   iç savaşın başından bu yana sınır ötesi ve Türkiye’deki Suriyelilere yönelik insani yardım çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.  Hayırseverler ve kendilerinin temin ettiği  22 araçlık yardımın Hatay sınırından Suriye’ye yolladıklarını belirten Avcı, “İçerisinde, 9 bin 500 koli kumanya, 130 ton un, 160 bin şişe su, 7 bin 225 parça kıyafet, 962 kutu kırtasiye malzemesi, 900 koli hijyen seti, 20 ton kuru gıda, 27 bin parça ilaç ve tıbbi malzeme bulunan yardımlar, Cilvegözü Sınır Kapısı, Bükülmez ve Yayladağı sınırlarından Suriyelilere teslim edildi. Malzemeler, İdlib kırsalındaki Atme kasabası ve çevresine, Halep kırsalına ve Lazkiye’nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki halka dağıtıldı” dedi.  Avcı, Kızılay’ın bölgeye yönelik yardım çalışmalarının da bundan sonra devam edeceğinin altını çizdi.