Türk Kızılayı Büyük Marmara Depremi’de Kaybedilen Canları Unutmadı

18/08/2015 Paylaş:   

“Asrın Felaketi” olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 16. yılında İzmit Belediyesi ve Türk Kızılayı işbirliğiyle Kocaeli’nde bulunan Cumhuriyet Parkı’nda Çök, Kapan, Tutun, Depremde Hayata Tutun” anma etkinliği düzenlendi.
 
Sadece gerçekleştiği bölgeyi değil tüm Türkiye'yi sarsan ve acısı yüreklerde yaşanan 17 Ağustos Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlar için düzenlenen anma etkinliğinde çocuklara deprem anında yapmaları gereken hareketler gösterilirken, bununla ilgili yarışma da düzenlendi. Parkta kurulan Kızılay çadırlarında çocukların deprem konusundaki farkındalığının artması için bilgilendirme yapıldı. Depremin ardından çekilen karelerin yer aldığı fotoğraf sergisi de açılırken, parkta kurulan büyük ekranlarda deprem belgeseli gösterimi yapıldı. İzmit Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan anma etkinliğinde Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer ve Kocaeli Şubesi Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu’na İzmit Belediyesi Başkanı Dr. Nevzat Doğan eşlik etti.
 
“Türk Kızılayı sürekli olarak kendisini yeniliyor”
 
Marmara Depremi’nin üzerinde 16 yıl geçmesine rağmen acısının hala yüreklerde taze olduğunu belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Türk Kızılayı sürekli olarak kendisini yeniliyor. Afet müdahale sistemlerimiz tamamen değişti, reorganize oldu, depolarımız değişti. Türkiye'nin 33 noktasında afet müdahale deposu ve lojistik merkez düzenlemek suretiyle afete en geç 2 saat içerisinde müdahale edebilir hale geldik. Çadır kapasitemizi ülke ulusal stoğu olan 50 bin çadır kapasitesinde tutuyoruz. Çadırın içerisinde battaniye, uyku tulumu, mutfak seti gibi acil afet malzemelerini de sürekli olarak stoklarımızda bulunduruyoruz. Beslenmeyle ilgili birimlerimize de AFAD'la birlikte ana çözüm ortağı olmamızdan dolayı da son derece geliştirdik, modernize ettik. Artık mobil mutfaklarımız, mobil fırınlarımız Türkiye'nin her yerinde hizmet verebilir durumda. Kan konusunda da bir numara olduk. Bugüne kadar olan her afette, depremlerde, sellerde, yer kaymalarında, göçmenlerin Türkiye'ye yoğun olarak geldiği zamanlarda, büyük patlamalarda, büyük kazalarda, hiçbir zaman Türk Kızılayı milletini, halkını kansız bırakmadı.” şeklinde konuştu.
 
“Kızılay bir dünya markası”
 
Deprem gibi felaketlerin bir daha yaşanmaması dileğinde bulunan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Deprem gerçeğini ve ülkemizin deprem kuşağında olduğunu unutmayalım. Deprem değil kalitesiz binalar can almaktadır. Depremin hasarlarını en aza indirmeyi amaçlayan çalışmalarımızı Kaçak ve plansız yapılaşmaya taviz vermeden sürdürüyoruz. Ülke olarak depremden büyük dersler çıkarttık. Kızılayımız da bu konuda parlayan bir yıldız olarak bir dünya markası oldu. Artık, bu tür afetler karşısında ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Cumhuriyet Parkı’ndaki anma etkinlikleri “Çök, Kapan, Tutun, Depremde Hayata Tutun” tatbikatı ve dualar edilmesiyle sona erdi.