Haber Arşivi

5 / 5
18/08/2015

Kurban Vekaletinizle Tüm Yıl Bayram Olacak

2007 yılından beri Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Vekaletinizle Tüm Yıl Bayram” sloganıyla sesleniyor. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası kapsamında yurtiçinde büyükbaş için bir hisse bedeli 690 lira, yurt dışında ise 435 lira olarak belirlendi.
 
Türk Kızılayı’nın artık geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası 2015 yılında da devam ediyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanan model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban döneminde değil, yıl boyu ete kavuşacak. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’nı düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuran Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’a, Genel Başkan Yardımcıları Dr. Kerem Kınık, Kemal Akar, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Okyay Biçer, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Mintez Şimşek, Hasan Sivrikaya ve Genel Başkan Danışmanı Saadettin Çay eşlik etti.
 
“Kurban asla bir bağış değildir, bir ibadettir”
 
Türk Kızılayı’nın özellikle şehirlerde yerleşmiş insanların kurban kesimine yardımcı olmak, amacına ve kuralına uygun, kurban kesimleri yapılması için halka yardımcı olma yolunu seçtiğini anlatan Akar, 2007 yılından beri yürütülmekte olan vekâletle kurban kesim kampanyasını bu yıl da hem yurt içine hem de yurt dışına yönelik olarak gerçekleştireceklerini söyledi.
 
Et ve Süt Kurumunun modern mezbahalarında dini görevliler eşliğinde İslami esaslara ve kurallara uygun kurban kesildiğini anlatan Akar, bunun yanı sıra veterinerlerin de büyükbaş hayvanların sağlıklarına dair denetlemelerde bulunduğunu, kurban tanımına uymayan kurbanların kesilmesine izin verilmediğini vurguladı. Kesim anında görevlendirilen noterler vasıtasıyla bu işlemler yapılırken, vekâlet verilen insanlar adına bu kesimlerin yapıldığının resmen zapt altına alındığını, daha sonra ibraz edilmek üzere kurban sahiplerine iletildiğini belirten Akar, “Kurbanın olmazsa olmazları arasında olan kurallara uygunluk şartı Türk Kızılayı ile yerine getirilmektedir. Kurban asla bir bağış değildir, bir ibadettir, buna bu gözle bakmalıyız.” ifadesini kullandı.
 
“Kesilen etlerin kavurma olarak konserve yapılması fevkalade bir çözümdür.”
 
Türk Kızılayı’nın kestiği kurbanların etlerinin 800 gramlık kavurma konserveler haline getirilmek suretiyle tüm yıl boyunca dağıtıldığını anlatan Akar, “18 ay raf ömrü olan bu konserveleri, ihtiyaç sahiplerinin, sofralarına ulaştırıyoruz.  Binlerce hayvanı kesen bir Kurumun bu etleri üç gün içerisinde milyonlarca ihtiyaç sahibine dağıtması mümkün değildir. Bunların uygun koşullarda saklanması gerekir. Kesilen etlerin kavurma haline getirilip konserve yapılması yöntemi birçok anlamda fevkalade bir çözümdür. Bu çözümü bütün kurban kesen kurum ve kuruluşlara tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Yurt Dışında 18 Ülkede Kesim
 
“Hiçbir kurban kesim ve dağıtımının Türk Kızılayı’nın modelinde olduğu gibi isabetli yerlere gitme şansı yoktur” diyen Akar, tüm yıl yardımseverlerden gelen kurban yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını söyledi. Vekaleten kesilen kurbandan yapılan konservelerden birini de kurban kesim aşamalarını gösteren bir CD, teşekkür belgesi ve noterin onaylamış olduğu veterinerin, din adamının ve Kızılay görevlisinin imzası olan belgeyle birlikte vekalet sahibine yolladıklarını anlatan Akar, “Vatandaşlarımızın bu konuya ilgi göstermesini, Türk Kızılayı’nı bu konuda desteklemesini, kurban vekaletlerini Türk Kızılayı’na vererek ibadetlerini yerine getirmelerini istirham ediyoruz. Türkiye'nin yanı sıra üç kıtada, 18 ülkede, 21 noktada kurban keseceğiz. Yurtdışındaki görevli arkadaşlarımız daha önceden gidip hayvan temini yapıyorlar. Orada da asla hijyeni elden bırakmıyoruz. Hijyeni olmayan yerlerde kurban kesmiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Kredi Kartına 4 Taksit İmkanı
 
Vatandaşların bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Türk Kızılayı şubelerini, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve "www.kizilay.org.tr" internet adresini kullanarak vekaletlerini verebileceklerini anlatan Akar, “Türk Kızılayına kurban vekaleti veren vatandaşlar yurtiçi kurbanı seçerlerse 690 TL, yurtdışı kurban seçerlerse 435 TL ödüyorlar. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız arzu ederlerse bunları dolar ve avro olarak da Türk Kızılayı hesaplarına yatırabilirler. Yurtiçi kurbanı yurtdışından kestirmek isteyenler, 245 dolar ve 220 avro ödüyorlar. Yurtdışında kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımız ise 155 dolar ve 140 avro ödüyorlar. Arzu eden vatandaşlar kredi kartı aracılığıyla 4 taksit imkanından da yararlanabilecekler. Vade farksız, faizsiz bir anlayıştır, dolayısıyla kurbanın ruhuna aykırı bir husus taşımamaktadır.” dedi.
 
Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ana Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve siyasi parti liderlerinin kurban vekaletlerini Türk Kızılayı’na verdiklerini hatırlatan Akar, bu yıl da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasi parti liderlerini ziyaret ederek, kurban vekaletlerini isteyeceklerini sözlerine ekledi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ