Türkmenistan Kızılayı’na İleri Düzey Eğitimci Eğitmenliği Dersi

25/08/2015 Paylaş:   

Gerçekleştirdiği yardım faaliyetleriyle adından söz ettiren Türk Kızılayı, uzun dönemleri etkileyecek eğitim projeleriyle de fark yaratıyor. Bu kapsamda Türkmenistan Kızılayı çalışanlarına yönelik olarak İleri Düzey Eğitimci Eğitmenliği programı düzenlendi.
 
Türk Kızılayı’nın uzman eğitmenleriyle Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta, Türkmenistan Kızılayı Genel Merkezi ve şubelerinde ilk yardım, tüberküloz, su ve sanitasyon ile hijyen eğitimi yürüten 26 katılımcı için düzenlenen eğitim programında, iletişim, olumlu eğitim atmosferi, program geliştirme, klinik eğitim, yetişkin eğitimi, etkili sunum teknikleri, demonstrasyon, koçluk, yeterliliğe dayalı eğitim değerlendirme araçları, görsel-işitsel eğitim araç ve gereçlerin kullanımı, küçük grup çalışmaları konuları işlendi. Her konunun sonunda ise katılımcıların sunum yapmasının ardından genel değerlendirme yapıldı.
 
Başarılı olarak yürütülen eğitim programı sonunda memnuniyetlerini dile getiren katılımcıların sözlerinden birkaç örnek:
 
“Özellikle empati ile ilgili eğitim derslerinin gidişatı, düzeni ve yeni oyunların öğrenilmesi çok güzeldi. Yeni öğrendiğim teknikleri ileriki zamanda eğitimlerde kullanacağım. Bende bıraktığı etkileri çok büyük.”
 
“Sizlerle beraber olmaktan mutlu oldum. Yeni teknikleri ve tecrübeleri uygulamaya çalışacağım. Sunum sonrası verdiğiniz pozitif geri bildirimler beni mutlu etti. Geliştirilmesi gereken bölümleri ise düzelteceğim. Yardımlarınızı her zaman beklerim.”
 
“İlk günden itibaren eğitim düzeyimizi anlamak için yaptığınız ön değerlendirme çok güzeldi. Benim için güzel şeyler; katılımcılar aktif katılım sağladı, hepimiz anladık, pratikte uyguladık, sabahtan akşama kadar çok güzel geçti.”
 
“Çok neşeli ve etkili geçti, Bilmediğimiz çok şeyi öğrendik. Öğrenene kadar tekrar ettik. En önemli kısmı buydu.”
 
“Türk Kızılayı’nın düzenlediği eğitimde çok tecrübeler kazandık. Kendi eksiklerimizi giderme adına eğiticilerin çok katkısı oldu. Sorunsuz olarak eğitim vermek için çok şeyler yapıldı. Her şey pozitif geçti. Ben eğiticilerin verdiği eğitim için teşekkür ederim.”
 
“Eğitim bende olumlu etki bıraktı. İleriye dönük bakış açım değişti. Topluluk önünde sunum yaparken neyle başlanıp neyle bitirilmesi gerektiğini öğendim. Türk Kızılayı eğitmenlerinin sıcak kalpten bize öğretmiş olduğu bilgiler, kurdukları ilişkiler bende çok büyük etki bıraktı. Tekniklerinizi kullanacağız.”