Hopa’daki Selzedelere Sıcak Yemek

28/08/2015 Paylaş:   

Artvin ve çevresinde meydana gelen sağanak yağışlar sonucu sele maruz kalan vatandaşların ilk günden bu yana yanında olan Türk Kızılayı, Hopa’daki ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek desteği veriyor.
 
Sel mağdurlarının içme suyu ve gıda malzemesi ihtiyaçlarını gidermeye devam eden Kızılaycılar, mobil mutfaklarda pişirdiği sıcak yemekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bölgede yürütülen çalışmaları yakından gözlemleyen ve Kızılay’ın çalışmalarını takdir eden Artvin Valisi Kemal Cirit ise Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer ve Kızılaycılarla birlikte vatandaşlara yemek dağıtımı yaptı.
 
“İnsanlara destek olduğumuz için mutluyuz”
 
Türk Kızılayı’nın selin ilk gününden bu yana bölgede yardım faaliyeti yürüttüğünü belirten Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, “Çalışmaya, mağdur vatandaşlar için su, gıda kolisi ve hijyen seti dağıtımı ile başladık. Daha sonra ise su ve elektriği olmayan vatandaşlarımızın yemek yapmada zorluk yaşayacağını düşünerek selden en çok etkilenen bölgelere sıcak yemek dağıtımına geçtik. Öğlen ve akşam olmak üzere yaklaşık 3 bin kişiye yemek veriyoruz. Vatandaşlarımız çok seviniyor. Türk Kızılayı'nın onlarla birlikte olması demek, Türk insanın ve devletin onlarla olması demektir, ülkesinin, tüm insanlarının kalbinin onlarla olması demektir. İnsanlara hizmet ve destek olduğumuz için mutluyuz. İhtiyaca göre bölgede sıcak yemek dağıtımına devam edeceğiz.”
 
Vatandaşlar Kızılay’ın Hizmetinden Memnun
 
Sıcak yemek alan İlknur Özdemir, “Burada bir felaket oldu. Kızılay da burada sıcak yemek dağıtıyor. Çok güzel bir şey. Devletimizden Allah razı olsun.” dedi.
 
Erzurum'dan kızına destek olmak amacıyla ilçeye gelen İsmet Çınar ise “Kızımın evini su bastı. Türk Kızılayı'nın dağıttığı yemeği kendisine götürüyorum, çocuklarına yedirecek. Devletimizden Allah razı olsun. Bu tür yardımlara devam etsinler.” ifadelerini kullandı.
 
Ayrıca sel nedeniyle ulaşımın kapandığı köylere ise AFAD ekipleri helikopterlerle Kızılay yardımlarını ulaştırıyor.