Türk Kızılayı İstanbul Toplum Merkezi Açıldı

31/08/2015 Paylaş:   

Barınma merkezleri dışında yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeliler için psikososyal destek sağlamak amacıyla Toplum Merkezi projesini başlatan Türk Kızılayı, İstanbul Sultanbeyli’de faaliyete geçirdiği toplum merkeziyle de hizmet ağını genişletti.
 
Türk Kızılayı, ülkelerindeki afet ve savaş durumundan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler için şehirlerde psikososyal destek, yönlendirme ve çeşitli eğitici hizmetleri sunmak amacıyla Toplum Merkezi Projesi’ni başlattı. Nüfusun en zayıf kesimi kadın ve çocuklar başta olmak üzere özellikle İstanbul Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeliler için çocuk programı, yetişkin programı, yönlendirme hizmetleri, ihtiyaçlara yönelik seminerler ve ev sahibi halk ile kaynaştırma çalışmaları gibi faaliyetler yürütülmesi hedefleniyor.
 
Suriyelilere Psikososyal Destek
 
İstanbul Toplum Merkezi’ndeki yetişkin programı kapsamında ziyaretler gerçekleştirilerek bölgedeki Suriyeli insanların ihtiyaçları belirleniyor ve bu doğrultuda kursların çeşitliliği planlanıyor. Oluşturulan Çocuk Dostu Alan ile de savaş ortamından etkilenen çocukların psikolojik gelişimlerine katkı sağlanıyor. Günlük hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla açılan Türkçe kursuna ise yoğun talep geliyor.
 
Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda dikiş-nakış, el sanatları, bilgisayar gibi kursların da yakın zamanda açılması bekleniyor. Bunların yanı sıra Toplum Merkezi, sağlık, eğitim hizmetlerine erişim, güvenlik bilgilerine erişim gibi konularda da Suriyelilere yönlendirme hizmetleri sağlayacak.