Genel Başkan Vekili Dr. Kınık Yemen'de İncelemelerde Bulundu

02/09/2015 Paylaş:   

Yeryüzü Doktorları'ndan bir heyetle birlikte Yemen’in güneyindeki Aden kentine giden Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, yaralıların tedavi edilmesi ve ihtiyaç tespiti yapmak amacıyla bölgede incelemelerde bulundu.
 
Yemen’e yardım için hazırlıklarını tamamlayan Türk Kızılayı, bölgedeki heyetiyle ihtiyaç tespiti çalışmaları yürütüyor. Yemen’de ciddi boyutlarda gıda sıkıntısı olduğunu belirten Genel Başkan Vekili Dr. Kınık, “Aden'de 6000 bina yıkılmış, ayakta büyük bina kalmamış. Yemende gıda sıkıntısı had safhada. 250 bin çocuk ciddi beslenme bozukluğu yaşıyor. Aden’in ayakta kalan 3 hastanesinden biri olan Es-Sadaka Hastanesi ve Katar Kızılayı yaralı bakımını üstlenmiş, şehirde 10 bin yaralı var. Türk Kızılayı olarak bizde Aden valiliği, BM ve STK yetkilileri ile yardımlarımızın güvenliği ve işbirliği imkânlarını konuştuk.” şeklinde konuştu.
 
Aden Halk Sağlığı Dairesi Genel Müdürü Dr. Elhad Lesur ise Türk Kızılayı'na ve Yeryüzü Doktorları’ndaki görevli doktorlara Yemenli kardeşlerine yardımlarından ötürü teşekkürlerini ifade etti. Lesur, Türk ve Yemen halklarını birleştiren tarihten gelen güçlü bağların olduğunu sözlerine ekledi.