BM Heyetinden Türk Kızılayı’na Ziyaret

03/09/2015 Paylaş:   

BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien ve beraberindeki heyet, Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile bir araya gelen BM heyeti, Dünya İnsani Zirvesi hazırlıkları kapsamında fikir alışverişinde bulundu.
 
BM heyetini makamında ağırlayan Genel Müdür Dr. Güllüoğlu, İstanbul’da 2016’da gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Zirvesi ile ilgili görüşlerini paylaştı. Toplantıda, zirvenin insani alandaki sonuçlarının anlamlı olması gerektiği, işlerin yapılış şekli ve koordinasyon alanında yeni bir anlayış getirmesi beklendiği, Türk Kızılayı’nın Kızılhaç-Kızılay Hareketi ve sivil toplum kuruluşları bakımından üstlendiği rol ve yürütülmesi planlanan etkinlikler üzerinde duruldu.
 
Suriyelilere yönelik Türk Kızılayı’nın yürüttüğü faaliyetlere ilişkin bilgiler de veren Dr. Mehmet Güllüoğlu, Dünya Gıda Programı (WFP) ile işbirliği içerisinde yürütülen Kızılay Gıda Kart, UNICEF ile işbirliği içerisinde yürütülen Çocuk Dostu Alanlar, sınır yardımları, kentlerde yaşayan Suriyelilere yönelik yürütülen Toplum Merkezi faaliyetlerini hakkında BM heyetine açıklamalarda bulundu. Suriye İnsani Yardım Operasyonu dışında yürütülen yardım çalışmalarına da değinen Dr. Güllüoğlu, Pakistan, Gazze, Somali, Irak ve Bangladeş’teki Türk Kızılayı ekipleri ile de insani yardım faaliyetlerinin sürdürüldüğünü söyledi.
 
Dünya İnsani Zirvesi
 
2016 yılında İstanbul’da yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi’nin, uluslararası insani hukuk, insani müdahale ve yardımlar alanında geleceğin gündemini belirlemesi, ayrıca bu alanda uluslararası hukuku ve uygulamayı güçlendirici norm oluşturması hedefleniyor.