95 Bin Suriyeli Çocuk Kızılay’la Mutlu

07/09/2015 Paylaş:   

Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında oluşturulan barınma merkezleri ve şehirlerde yaşayan Suriyeli çocukların yüzleri, Türk Kızılayı’nın uzman personelleriyle hizmet verdiği Çocuk Dostu Alanlar ve Toplum Merkezleri’nde gülüyor.
 
Afet ve savaş durumunda özellikle nüfusun en zayıf kesimini oluşturan kadın ve çocuklar için özel faaliyetlerde bulunan Türk Kızılayı, ortaya çıkan olumsuz durumdan uzaklaşılmasını sağlıyor. Bu kapsamda çeşitli etkinliklerin düzenlendiği barınma merkezlerinde oluşturulan Çocuk Dostu Alanlar ve kamplarda yaşamayan çocuklar için şehirlerde kurulan Toplum Merkezleri’nden toplamda 95 bin Suriyeli çocuk yararlandı.
 
Kamplarda Çocuk Dostu Alanlar
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Türk Kızılayı’nın işbirliği halinde yürüttüğü Çocuk Dostu Alanlar’da, resim, drama, satranç, çizgi film gösterimi, kukla gösterisi, el becerisi oyuncak yapımı, spor etkinlikleri, dış alan aktiviteleri, boyama çalışması, denge oyunu ve lego faaliyeti, origami, oyun hamuru çalışması, fidan dikimi etkinlikleri yanında çocuk hakları, hijyen ve öz bakım, iletişim, liderlik, okullaşma, akran zorbalığı, empati ve incinebilir gruplar konularında da faaliyetler gerçekleştiriliyor.
 
Proje faaliyetleri 22 Kamp ve 2 Toplum Merkezi’nde olmak üzere toplam 24 Çocuk Dostu Alan’da aktif olarak devam ediyor. 2015 yılı sonuna kadar ise toplam 6 Çocuk Dostu Alanın daha faaliyete geçmesi planlanıyor. Çocuk Dostu Alanlar’da 47 gençlik çalışanı, 2 proje asistanı ve 1 proje koordinatörü çocukların yüzlerini güldürmek için çaba sarf ediyor.
 
Şehirlerde Toplum Merkezleri
 
Şanlıurfa ve İstanbul olmak üzere iki bölgede faaliyet yürüten toplum merkezlerinde kamplarda konaklamayan Suriyelilere yönelik psikososyal destek ve eğitici-öğretici faaliyetler yürütülüyor. Toplum Merkezi Projesi kapsamında çocuk programı, yetişkin programı, yönlendirme hizmetleri, ihtiyaçlara yönelik seminerler ve ev sahibi halk ile kaynaştırma çalışmaları olmak üzere 5 temel faaliyet yürütülüyor.
 
Toplum Merkezleri’nde çocuklar için oluşturulan “Çocuk Dostu Alan” ile ülkemize sığınan Suriyeli çocukların psikolojik gelişimlerine katkı sağlanıyor.  Çocuklar için ayrıca bilgisayar kursu, Türkçe kursu, temel eğitim gibi çeşitli etkinlerle rehabilitasyon çalışmaları yürütülüyor.