Suriyelilere Yardımlar Masaya Yatırıldı

11/09/2015 Paylaş:   

Suriyeli misafirlere yaklaşık beş yıldır yardımlarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, ortak projeler gerçekleştirdiği uluslararası kuruluşlar ile durum değerlendirmeleri yapılıyor. Son olarak Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) heyeti ile Suriyelilere yapılan yardımlar masaya yatırıldı.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau ve beraberindeki heyet Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu’nu makamında ziyaret etti. Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ve Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç’ın da katıldığı toplantıda Suriyelilere yardım konusu değerlendirildi.
 
Türk Kızılayı’nın konaklama tesislerinde, tesis dışında ve sınır üstü noktalarda verdiği hizmetler hakkında sunum yapıldı. Genel Müdür Güllüoğlu, daha önce birçok platformda dile getirdiği çağrıyı tekrarlayarak, uluslararası yardım kuruluşlarının Suriye’de yaşanan drama sessiz kalmamalarını, daha fazla yardım için planlama yapmalarını istedi.
 
Toplantıda, deniz yoluyla Türkiye’den Avrupa ülkelerine kaçmak isteyen Suriyelilerin kaçış yolunda yaşadığı dram da ele alındı, bunun çözümüne dair yapılması gerekenler konuşuldu.