İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum

14/09/2015 Paylaş:   

Dünya İlk Yardım Günü, her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi günü, ülkelerin kendi koşullarına uygun olarak hazırlanan, ortak ilk yardım mesajlarını içeren, çeşitli kurum, kuruluş ve halkın katılımı ile gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılın teması “İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum” olarak belirlendi.
 
Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu hayatını kaybediyor. Herkes her an, herhangi bir yerde,  bir kaza veya yaralanma sonucu ilk yardıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle toplumdaki yaşlanan kişiler düşmelere bağlı olarak meydana gelen yaralanma sonucu yaşamlarını kaybediyorlar. Yaralanmaya bağlı ölümlerin %40’ını ise düşmeler oluşturuyor.
 
Toplumlardaki yaşlı nüfus düşmelere bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarının yanı sıra bulaşıcı olmayan hastalıklara  (Felç, kalp krizi, şeker vb.) karşı ve hava durumuyla ilgili meydana gelen hastalıklara karşı savunmasız kesimi oluşturuyor. Böyle durumlarda erken uyarı belirtileri ve önleyici bakım, yaşam ile ölüm arasındaki çizgide yaşlıların hayatını sürdürebilmesi için büyük önem taşıyor. Böylesi acil durumlarda ne yapabileceğimizi ne kadar bildiğimizi değerlendirmek gerekiyor.
 
Her Yıl 20.000 Kişiye İlk Yardım Eğitimi
 
Yaşam ile ölüm arasındaki süreçte ancak ilk yardım bilgisi bizlere yardımcı olabilir. Toplumdaki yaşlı nüfus ve bakıcılar ilk yardım konusunda eğitimli olurlar ise yaralanmaları azaltabilirler ve acil durum sonrası doğru müdahale ile hayat kurtarabilirler. Önleyici bakım ve ilk yardım aynı zamanda sağlık harcamalarını da azaltıyor.
 
Norveç’te nüfusun %95’i ilk yardım eğitimini almış durumda. Gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde ise ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı nüfusa oranla oldukça az. Ülkemizde Türk Kızılayı her yıl 20.000 kişiye ilk yardım eğitimi veriyor. Mevzuat ile zorunluluk getirildiği durumlarda ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı artarken, buna bağlı olarak da kurtarılan yaşam sayısı da yükselir.
 
Ülkemizde İş sağlığı ve güvenliği kapsamında;
 
a) Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,
b) Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,
c) Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, bulundurması zorunludur. Tüm işverenlerin bu kuralı sağlamaları gerekiyor.
 
İlk Yardım Sosyal Katılımı Arttırır
 
İlk yardım eğitimi ile acil bir durum sonrası ne yapılacağının öğretilmesinin yanı sıra tehlikelere ve acil durumlara karşı nasıl korunulması gerektiği de öğretiliyor. Yaşlı ve yaşlı kişilere bakım hizmeti veren kişilerin ilk yardım eğitimi alması emniyet konuları ve önleme çalışmaları hakkında bilinç düzeyini arttırır. İlk yardım uygulama becerileri aynı zamanda yaşlıları güçlendirir ve sosyal katılımlı bir toplum içerisinde yer almalarına teşvik eder.
 
2050 yılında dünya nüfusunun 5’te 1’i 60 yaşın üzerinde olacak. Gelecekte, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yaşlanması yönünde hızlı bir demografik değişiklik meydana gelecek. Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri tarafından yaşlı nüfusun arttığı ülkelerde her yıl 14 milyon kişiye ilk yardım eğitimi veriliyor.
 
Siz de Kahraman Olun
 
Yaşlanmakta olan kişilere ilk yardım eğitimi verilmesi sadece akıl, ruh ve duygusal anlamda iyilik hali vermez. Diğer alanlarda da yaşlı bireyin kendisinin iyi hissetmesine katkıda bulunur. Yaşlı kişilerin öğrenecekleri ilk yardım ile bir kişinin hayatını kurtarması veya ilk yardım gereken bir kişiye yardım etmesi kendisini çok iyi hissetmesine yol açar.
 
Şimdi sıra sizde. İlk Yardım Eğitimi alın. Hayat kurtarın. Siz de Kahraman Olun.
 
Detaylı bilgi için: www.kizilay.org.tr / www.ilkyardim.org.tr