Türk Kızılayı Bayram Öncesi Somalı Madenci Yakınlarını Sevindirdi

14/09/2015 Paylaş:   

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma'da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarına ilk günden itibaren yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, yeni bir yardım çalışması gerçekleştirdi. Vatandaşlarımızın Türk Kızılayı Soma Yardım hesabına yaptığı bağışlar madenci yakınlarına dağıtıldı. 301 ailenin her birine 3 bin 500 Lira yardım yapıldı.
 
Soma’da gerçekleştirilen yardım organizasyonunda maden kazasında şehit olan madenci yakınlarıyla bir araya gelindi. Organizasyon öncesi Madenci şehitliğini ziyaret ederek dua eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’a, Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Teftiş Kurulu Başkanı Özkan Kalemci ve Kızılay yöneticileri eşlik etti. Etkinlikte madenci yakınları maddi yardım çeklerini Kızılay yöneticilerinden teslim aldı. Ayrıca madencilerin çocuklarına ise oyuncak ve kırtasiye malzemesi dağıtıldı. Soma Kaymakamı ve Belediye Başkanını da ziyaret eden Kızılay üst yönetimi, Türk Kızılayı Manisa Şubesi Başkanı Cengiz Yurdabekçi’nin ev sahipliğinde Manisa’da da şubelerin katılımıyla bölge toplantısı gerçekleştirdi.
 
Manisa Büyükşehir Belediyesi ise, Türk Kızılayı’nın kan bağışının öneminin anlatılması ve kan bağışçı sayısının artmasına yardımcı olabilmek amacıyla tam donanımlı bir mobil kan bağış aracı bağışladı.
 
 
“Şehit madencilerimizin ailelerinin yanındayız”
 
Hayırseverlerin bağışlarını Kurban Bayramı öncesinde ailelerin banka hesaplarına yatırdıklarını vurgulayan Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Facianın ilk gününden bu yana şehit madencilerimizin ailelerini yalnız bırakmadık. Bu kez de hayırseverlerin bağışlarıyla hesaplarda biriken 1 milyon 53 bin lirayı, hayatını kaybeden 301 madencimizin ailesine eşit olarak dağıttık. Bayram öncesinde gelip bayram hediyelerini kendilerine takdim edersek, aileler bayramda harçlık yaparlar ve ihtiyaçlarını karşılarlar diye düşündük. Hayırseverlerimizin desteğiyle de yanlarında olmaya devam edeceğiz.” ifadesinde bulundu.
 
“Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürler”
 
Türk Kızılayı’na yapılan jestten dolayı Manisa Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerini ileten Genel Başkan Akar, “Türk Kızılayı Türkiye’nin kan ihtiyacını gönüllü donörlerden ve güvenilir bir şekilde temin etmeye devam ediyor. Şu an itibariyle Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 80’i Kızılayımız tarafından temin ediliyor. Bu noktada yüzde yüze ulaştırma açısından da projelerimiz var. Kök hücre ile alakalı da çalışmalarımız var. Artık ülkemizde lösemi ve buna benzer hastalıklara sahip olan yavrularımız yurt dışında kemik iliği aramaktan kurtulmuş olacaklar. Bu tür çalışmalarımızda bize yardımcı olan tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
 
Kan Bağış Merkezi’nin bu gönüllü mücadelesine destek olabilmek adına böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, “Bildiğiniz gibi kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı ülkemizde ve ilimizde karşılayan en önemli kurum ise Kızılay’ın kan bağış merkezleridir. Büyükşehir Belediyesi olarak Kan Bağış Merkezi’nin bu gönüllü mücadelesine destek olmak istedik ve tam donanımlı mobil kan bağış aracını bağışladık. Bir ünite kan ile üç insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Hayat kurtarmak için, yaşam mücadelesinde olanlara güç vermek için lütfen etrafımızdaki insanlara kan bağışının önemini anlatalım. Bir gün bu kana kendimizin de ihtiyacı olabileceğini unutmayalım.” dedi.