Avrupa Birliği’nin Yeni Desteğiyle Daha Çok Suriyeliye Ulaşılacak

14/09/2015 Paylaş:   

Avrupa Birliği, yeni oluşturulan MADAD Fonu aracılığıyla Türkiye’deki Suriyeliler için 17,5 milyon Avroluk eğitim ve gıda desteği sağlayacak. Türk Kızılayı da bu desteğin bir kısmıyla Kızılay Gıda Kartlara yükleme yaparak Suriyelilerin aylık gıda ihtiyacını karşılamaya devam edecek.
 
BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Dünya Gıda Programı WFP ve Avrupa Birliği Delegasyonu ortaklığında düzenlenen programın protokol imza törenine Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun yanı sıra AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da üst düzey yöneticiler katıldı.
 
Kızılay Gıda Karta 5 Milyon Avroluk Kaynak
 
Yardımın 12,5 milyon Avroluk kısmı Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitimi için kullanılacak. Özellikle kız çocukları ve engellilerin destekleneceği eğitim projeleriyle 200 bin Suriyeli çocuğa eğitim malzemesi verilecek, Arapça dersleri ve psikolojik destek sağlanacak. Ayrıca öğrencilerin sınıfları yenilenecek. İkinci desteklemeyle ise üç kampta yaşayan 41 bin Suriyeliye Kızılay Gıda Kart aracılığıyla aylık gıda temini için 5 milyon avroluk kaynak sağlanacak.
 
“Suriyelilere her türlü yardımı yapıyoruz”
 
UNICEF ve WFP ile yürütülen işbirliği alanlarından bahseden Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Ülkemize gelen Suriyelilere elimizden gelen her türlü yardımı yapıyoruz. Gelemeyenlere ise sınır bölgelerinden Suriye içlerine yardım malzemesi gönderimi yapıyoruz. Şehirlerde yaşayan Suriyeliler içinse Toplum Merkezleri oluşturduk. Biz sahada daha fazla çalışmaya gayret ediyoruz. Bu amaçla da Türk Kızılayı olarak kapasitemizi arttırmaya çalışıyoruz. Burada insanlığın ele alması gereken bir durum var. Bu sebeple tüm dünya olarak Suriyeli misafirlerimize sahip çıkmalıyız.” ifadesinde bulundu.