Türk Kızılayı Öğrenci Yurtlarına Bir Yenisini Daha Eklendi

18/09/2015 Paylaş:   

Türkiye’nin dört bir tarafındaki yurtları sayesinde bugüne kadar binlerce öğrenciye barınma hizmeti veren Türk Kızılayı, son olarak Bursa’da bir yükseköğrenim kız öğrenci yurdunun açılışını gerçekleştirdi. Yüz öğrenciye hizmet verecek olan yurt, modern bir tesis olarak da dikkat çekiyor.
 
Türk Kızılayı Bursa Şube Başkanlığı tarafından eğitime destek için yaptırılan yükseköğrenim kız öğrenci yurdunun açılış törenine Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Yardımcıları Kemal Akar ve Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Okyay Biçer ve Hüseyin Can, bazı Kızılay Şubelerinin Başkanları, Teftiş Kurulu Başkanı Özkan Kalemci ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
3 Milyon Liralık Dev Tesis
 
Açılış töreninde bir konuşma yapan Genel Başkan Akar, öğrenci yurdunun yapılması için büyük gayretler gösteren Türk Kızılayı Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer’e teşekkür etti. Şube Başkanı Dokunmazer’in öğrenci yurdu gibi önemli bir projeyi tamamlamasının hemen ardından yine önemli bir proje için kolları sıvadığını hatırlatan Genel Başkan Akar, “Bursa’da 30 bin metrekare alanda Kızılay Kampüsü yapılacak. Kan merkezi, yaşlılar konukevi, afet deposu bu kampüsün içerisinde yer alacak. İbrahim Ağabey bu projenin peşine düştü. Allah İbrahim Ağabeyin eline düşürmesin! Bu işlerde mutlaka tuttuğunu kopartacaktır. Büyük bir ihtimal, iki sene sonra bu tesisin de açılışını hep beraber yapacağız” dedi.
 
Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer ise, bin 625 metrekarelik yurt arazisinin 5 yıl önce Kızılay’a tahsis edildiğini ifade ederek, kız öğrenci yurdunun 40 odası bulunduğunu, 100 yatak kapasitesi olduğunu, yemek salonu, fitnes salonu, kafeteryası, mescidi, internet odası ve okuma salonu ile Bursa’da önemli yurtlar arasındaki yerini alacağını söyledi.
 
Yurt binasının yaklaşık 3 milyon liraya mal olduğunu da sözlerine ekleyen Dokunmazer, “İnşallah burada kalacak öğrenciler donanımlı aileler ve donanımlı çocuklar yetiştirilecek” dedi.
 
Şubeler Kurban Bölge Toplantısında Bir Araya Geldi
 
Öğrenci yurdunun açılışından sonra Türk Kızılayı Bursa Şubesi’nin ev sahipliğinde Kurban Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. Bölge şubelerinin başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda Türk Kızılayı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’nın detayları paylaşıldı.
 
Genel Başkan Akar, burada yaptığı konuşmada, kurban bereketini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada Kızılay’a da büyük görev düştüğünü, Kızılay şubelerinin bu noktada sorumlulukları olduğunu belirtti.
 
Şube başkan ve yöneticilerinde gelen soruları da cevaplandıran Genel Başkan Akar, Kızılay’ın Kurban Modelinin tüm vatandaşlara anlatılması için Kızılaycıların çaba sarf etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.