Kızılay Şubeleri Kurban Toplantısı’nda Buluştu

22/09/2015 Paylaş:   

2007 yılından beri Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı’nın Kurban Bayramı öncesi Kızılay Ailesi olarak bir araya gelmek hem de kurban başta olmak üzere tüm faaliyet alanları hakkında fikir alışverişinde bulunmak için düzenlediği Bölge Toplantıları’nın son durağı İstanbul oldu. 
 
Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, İstanbul başta olmak üzere Marmara  Bölgesi’ndeki şube başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldi. İstanbul Akfırat’daki Marmara Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü’nün ev sahipliğindeki toplantıya Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Yardımcıları Dr. Kerem Kınık, Kemal Akar, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Başkan Yardımcısı Murat Koçak ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaplan katıldı.
 
Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın 2007 yılından bu yana toplumun tüm kesimlerinin beğenisini kazanan Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası hakkında hatırlatmada bulunarak şunları söyledi: Ülkemizin dört bir yanındaki 700’e yakın şubemizin ve genel müdürlüğümüzün aldığı vekaletlerle elde edileceğimiz kurban etlerini, bu yıl da yurt içinde ve dünyanın dört köşesindeki binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracağız. Kızılay modeli sayesinde, ihtiyaç sahipleri sadece kurban döneminde değil yıl boyunca etle doyacak. Biz Kızılay olarak skor peşinde değiliz. Tek derdimiz kesildikten sonra 800 gramlık kıyma ve kuşbaşı haline getirdiğimiz konservelerin ihtiyacı olan çok daha fazla sofraya ulaşmasını sağlamak. Bu konuda şubelerimize büyük görev düşüyor. Her şube kendi bölgesinde Kurban’da Kızılay Modeli’ni etkin bir şekilde halkımıza anlatmalı.”

Bayramın birinci günü yurt içi kurban kesimlerinin Et ev Süt Kurumu’na ait Ağrı, Erzurum, Denizli ve Yozgat kombinalarında gerçekleştirileceğini hatırlatan Genel Başkan Akar, “ Yönetim ve Denetim Kurulumuz,  kurban ekiplerimiz ile bayramın birinci günü üç kıtada 18 ülkede 21 noktada halkımızın vekaletleriyle kurban ibadetlerini yerine getireceğiz. Bizler de kurban kesimine eşlik edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin En Güvenilir Sivil Toplum Kuruluşu

Geçtiğimiz yıl yapılan algı araştırmasında Türk Kızılayı’nın, ülkenin en güvenilir sivil toplum kuruluşu olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan Genel Başkan Akar, “Halkımızın bu güveni ve desteğiyle yine yeni projelerimizle halkımızın yanında olacağız” diyerek Kurban Bayramı’nın başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya birlik, beraberlik ve bereket getirmesini temenni etti.

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık da “Ülkemizde 147 yıldır faaliyet gösteren, üzerinde herhangi bir tartışma konusu olmayan, milletin bağrından çıkan çok az kurum vardır. İşte Kızılay da böyle bir kurum. Çanakkale Savaşı’nda 26 bin yaralı askeri İstanbul’a taşıyan, Boğaz’daki yalıları birer hastaneye döndüren işte bu Kızılay’dır. O günlerden bugüne iyilik hikayelerini, birleştirme hikayelerini çoğaltmalıyız. Ülke olarak birlikteliğimizi hep birlikte Kızılay ile çoğaltmalıyız” dedi. 

Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar da “Kızılay Ailesinin bir üyesi olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm arkadaşlarımızla bayramın birinci günü halkımızın emanet ettiği kurban vekaletleriyle Asya, Avrupa ve Afrika’da kurban kesimlerini gerçekleştirerek o bölgelerde tespit ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Şimdiden tüm Kızılay Ailesi’nin Kurban Bayramını tebrik ederim” dedi.
Toplantı, Türk Kızılayı’nın faaliyetleri ve yeni projeleri hakkında bilgi  paylaşımı ve fikir alışverişiyle sona erdi.