Türkiye’de ve Dünyanın Üç Kıtasında Kurban Kesimleri Başladı

24/09/2015 Paylaş:   

2007 yılından bu yana “Kurban’da Kızılay Modeli”ni başarıyla uygulayan Türk Kızılayı, 2015 yılı vekâleten kurban kesimlerine yurtiçinde 4 kombinada ve yurtdışında 17 ayrı ülkede başladı.
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, Türk Kızılayı 2015 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’na yoğun ilgi gösterdi. Türk Kızılayı’nın yurtiçi için vekâletlerini veren hayırseverlerin kurbanları Et ve Süt Kurumu’nun Yozgat, Erzurum, Denizli ve Ağrı’daki kombinalarında kesilmeye başladı. Yurtdışı için vekâletlerini Kızılay’a veren hayırseverlerin kurbanları ise Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bangladeş, Pakistan, Kırgızistan, Filistin, Irak, Etiyopya, Somali, Senegal, Suriye, Nijer, Moritanya ve Çad’da kesim işlemlerinden sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Çad’a sığınan on binlerce Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşı için de Çad’da ayrıca kurban kesimleri gerçekleştiriliyor.
 
“Kurban vekaletlerini amacına ve kuralına uygun olarak kesiyoruz”
 
Yurtiçi kurban kesimlerini Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinasında takip eden Yönetim Kurulu Okyay Biçer, “Vatandaşlarımızın kurban vekaletlerini amacına ve kuralına uygun olarak kesiyoruz.  Kombinada kesilen etlerin bir süre sonra kavurma haline getirilerek 800 gramlık konserveler halinde yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin sofralarını bereketlendirecek' dedi
 
Kurban Vekaletinizle Tüm Yıl Bayram
 
İslami ve insani şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimine başlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimlerce yapıldı. Vekâlet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu Kurbanda Kızılay Modeli bu yılda kuralına ve amacına uygun olarak uygulanıyor.
 
Bu yıl “Kurban Vekaletinizle Tüm Yıl Bayram” sloganıyla kampanya başlatan Türk Kızılayı amacına uygun olarak kesimi yapılan kurbanların etlerini önümüzdeki günlerde kıyma ve kuşbaşı kavurma konservesi haline getirecek. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kurban eti konserveleri, Türk Kızılayı’nın ülke geneline yayılmış şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.
 
Kızılay’ın Merhamet Eli Üç Kıtaya Uzanıyor
 
Kurban bereketini açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen Afrika ve Asya ülkelerine de taşıyan Türk Kızılayı, Balkanlarda da kurban kesimlerini gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi ailelere elini uzatacak.
 
Yurtdışı kurban kesimlerinin adresi Balkanlarda Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Karadağ olurken Afrika’da Etiyopya, Somali, Senegal, Nijer, Moritanya ve Çad oldu. Türk Kızılayı önceki dönemlerde yardım elini uzattığı Asya ülkelerinden Pakistan, Bangladeş ve Kırgızistan’ın yanı sıra yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Suriye, Irak ve Filistin’de de vekâlet sahiplerinin kurbanlarını kesiyor. Yurtdışındaki kesimlerin tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara riayet edilerek, hijyenik koşullarda yapılıyor.
 
Vekâlet Sahiplerine Anlık Bilgi Veriliyor
 
Kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili bilgi vekâlet sahiplerine anlık olarak veriliyor. Ayrıca, kurban kesim aşamaları video ile kayıt altına alınıyor. Bu video kayıtlarını içeren DVD, teşekkür belgesi ve vekâlet sahibinin kurbanından hazırlanacak bir kutu konserve ile birlikte vekâlet sahibine ulaştırılacak.
 
Kurban konserveleri Türk Kızılayı’nın ülke geneline yayılmış olan yaklaşık 700 şubesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Türk Kızılayı, kurban gibi önemli bir ibadetin kurallarına uygun olarak yerine getirilmesi ve halkımızın kendisine duyduğu güvene layık olmak adına üzerine düşen sorumluluğu her zaman olduğu gibi bu yıl da yerine getirecek.