Türk Kızılayı Orta Asya’da İlk Kurbanı Kırgızistan’da Kesti

26/09/2015 Paylaş:   

Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası gerçekleştiren Türk Kızılayı, kurban bereketini ilk defa bu yıl Orta Asya’ya da taşıdı. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te kurban kesimi yapan Türk Kızılayı, kurban etlerini ülkenin büyük bölümüne sevk etti. Yaklaşık 10 bin aile, vekaletlerini Türk Kızılayı’na veren vatandaşlar sayesinde kurban bereketini yaşadı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Güney Asya ülkeleri Pakistan ve Bangladeş’te kurban kesimi gerçekleştirilerek, kurban etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.
 
Kırgızistan’da gerçekleştirilen kurban kesimine Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ve Kadıköy Şube Başkanı Numan Hocaoğlu eşlik etti. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam’ın da katıldığı kurban faaliyetine Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ile birlikte birçok kurum ve kuruluş da destek verdi.
 
“Dağıtımlara Herkesi Ortak Ettik”
 
Kurban kesimi öncesi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Kırgız vatandaşlarıyla birlikte bayram namazı kılan Kamil Kolabaş ve Numan Hocaoğlu, daha sonra kurban kesim alanına geçtiler. Dualarla kurban kesimine eşlik eden Kızılay heyeti, sonrasında, kurban etinin dağıtılacağı ailelerle bir araya geldiler.
 
Kesimi yapılan kurban etlerini burada ailelere dağıtan Kamil Kolabaş, yaptığı konuşmada: “Türk Kızılayı olarak bu yıl ilk defa Kırgızistan’da kurban kesimi yaptık. 18 ülkede gerçekleştirdiğimiz kurban kesim faaliyeti kapsamında onbinlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştık. Kırgızistan’da da tüm ihtiyaç sahibi aileleri gözeterek bir dağıtım gerçekleştirdik. Başta yetimler, kimsesizler, tedavi gören hastalar, yardıma muhtaç öğrenciler ve aileleri olmak üzere Kırgızistan’daki tüm gurupların ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıttık. Türk Kızılayı’nın ismini başkent Bişkek’te, ülkenin tarihi kentleri Oş ve Celalabad’da, İpek Yolu’nun Orta Asya’ya açılan kapısı Karakol şehrinde, Kafkaslar’dan sürgün gelen toplulukların yaşadığı Kant’ta duyurduk, Kızılay bayrağını dalgalandırdık. Bu yıl bizim için Kırgızistan kurban faaliyeti ilk olmasına rağmen ulaştığımız ihtiyaç sahibi insanların memnuniyeti açısından önemli bir başarıdır. Buna vesile olan vekalet sahiplerine teşekkür ediyorum. Gönülleri rahat olsun. Onların sayesinde binlerce ihtiyaç sahibi ailenin sofrası kurban etiyle bereketlendi” dedi.
 
Kurban Etleri Kapı Kapı Dağıtıldı
 
Başkent Bişkek’te kesimi yapılan bin 92 hisse karşılığı kurbanlıkların etleri ülkenin büyük bir bölümüne dağıtıldı. Dağıtımlara Kırgız Kızılayı da destek verdi. Yerel sivil toplum kuruluşlarının da yer aldığı dağıtımların çoğu kapı kapı gezilerek yapıldı. Kamil Kolabaş ve Numan Hocaoğlu da dağıtımlara katılarak vatandaşlarla uzun süre sohbet etme imanı buldu.
 
Kurban bayramının üçüncü gününde Kırgızistan’a bir ziyaret gerçekleştiren TİKA Başkanı Serdar Çam da Türk Kızılayı’nın kurban eti dağıtım programına katıldı. Burada ailelerle bir araya gelen Serdar Çam, Türkiye’den kilometrelerce uzakta vekalet sahipleri adına kesim yapan ve hassasiyetle dağıtım gerçekleştiren Türk Kızılayı’na teşekkür etti.
 
Pakistan ve Bangladeş’te Bayram Sevinci
 
Kırgızistan’ın yanı sıra Asya’da iki ayrı ülkede daha kurban kesimi gerçekleştirildi. Pakistan ve Bangladeş’te toplam 600 adet büyükbaş kurbanın kesimini gerçekleştiren Türk Kızılayı, onbinlerce yoksulun sofrasına kurban eti ulaştırdı.
 
Pakistan’daki kurban faaliyetine Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Naci Yorulmaz, Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Çalapkulu katıldı. Kesimi yapılan kurbanların etleri ülkenin en yoksul kesimlerine hijyenik şartlar gözetilerek ulaştırıldı.
 
Bangladeş’te gerçekleştirilen kurban faaliyetini ise Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek organize etti. Ülkeleri Myanmar’da uğradıkları şiddet sonrasında Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan binlerce Arakanlıyı unutmayan Türk Kızılayı, kurban etlerini Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda dağıttı.