Türk Kızılayı’nın Kurban Bereketi Ortadoğu ve Afrika’da Yaşandı

26/09/2015 Paylaş:   

İhtiyaç sahiplerinin sofrasına kurban bereketini ulaştırmak için “Kurban Vekaletinizle Tüm Yıl Bayram” sloganıyla Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı, kurban bereketini Afrika ve Ortadoğu’ya da taşıdı.
 
Ortadoğu ve Afrika’daki kurban kesimlerinin adresi Afrika’da Etiyopya, Somali, Senegal, Nijer, Moritanya ve Çad olurken yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Suriye, Irak ve Filistin’de de vekâlet sahiplerinin kurbanlarını kesti. Ayrıca ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Çad’a sığınan on binlerce Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşı için de Çad’da kurban kesimi gerçekleştirildi. Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde gerçekleştirilen kurban kesimlerini Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Koçak, Muş Şubesi Başkanı Cengiz Koç ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu organize ederek bölgelerdeki kurban kesimlerini ve dağıtımlarını yakından takip ettiler.
 
Kurban Etleri Açlıkla Mücadele Eden İnsanlara
 
Bu yıl kurban bereketini açlıkla mücadele eden Afrika ve yaşanan savaş ortamından etkilenen Ortadoğu ülkelerine de taşıyan Türk Kızılayı, kurban kesimlerini tamamladı. Kurbanlıkları aylar öncesinden seçen, kesim bölgelerine sevk eden Türk Kızılayı personeli, Türkiye’de uygulanan tüm süreçleri söz konusu ülkelerde de uyguladı.
 
Açlıkla mücadele eden insanlara Türk halkının vekaleti olan kurban etlerini ulaştırmak için büyük çaba gösteren Kızılaycılar, kesim öncesi ve sonrasında kurban ibadetinin gerekliliklerinin uygulanmasını sağladılar.
 
Genel Başkan Akar’dan Vekâlet Sahiplerine Teşekkür
 
Vatandaşların kurban vekaletlerini Filistin’de de dağıttıklarını belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Biz Filistinli kardeşlerimizle yıllardan beri dayanışma içerisindeyiz ve bu dayanışmanın devam edeceği mesajını dünyaya vermek için buraya geldik. Her yıl daha da büyüyen kampanyamıza ise bu yıl yine Türkiye’nin dört bir tarafından ve yurtdışından destek yağdı. Halkımız, ihtiyaç sahibi insanların kurban bereketini yaşayabilmesi için vekâletlerini Türk Kızılayı’na verdi. Merhamet elimiz bu yıl yurtdışına daha fazla uzandı ve toplam 18 ülkede ve Türkiye’de 4 kombina da kurban kesimini gerçekleştirdik. Tüm bunlar hayırsever, inançlı halkımız sayesinde oldu. Kampanyamıza destek gösteren tüm hayırseverlere ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum.” dedi.
 
“Vatandaşlarımızın kurban ibadetlerini yerine getirdik”
 
Türk Kızılayı’na verilen kurban vekaletlerini Etiyopya’nın Harar şehrinde kestiklerini belirten Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, “Türk Kızılayı hayırseverlerin desteğiyle, ihtiyaç sahiplerinin hem Türkiye’de hem de Dünya’da yanında olmaya çalışıyor. Kurban kampanyamızda bu faaliyetlerin bir parçasıdır. Özellikle Afrika’daki insanların çoğu yıl boyunca sadece bu kurban etleri sayesinde et bulma şansı elde ediyor. Vatandaşlarımızın kurban ibadetini aldığımız vekaletlerle yerine getiriyoruz. Bu sayede hiç görmedikleri coğrafyalardaki insanlara yardım ulaştırmış oluyorlar. Türk Kızılayı da buna aracılık etmiş oluyor. Kurban vekaletlerini bize emanet eden vekalet sahiplerinin kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
Kurban etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması noktasında Etiyopya’daki yerel makamlarla da görüşmeler yapan Türk Kızılayı heyeti, başkent Addis Ababa’da bulunan Türk Büyükelçisi Osman Rıza Yavuzalp, TİKA ve Etiyopya Kızılhaçı’yla da bölgeye yapılabilecek farklı yardım alanları için fikir alışverişinde bulundu.