Türk Kızılayı Balkanlarda Kesilen Kurbanlarla Yüzleri Güldürdü

26/09/2015 Paylaş:   

Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası gerçekleştiren Türk Kızılayı, kurban bereketini Balkan ülkelerine de taşıdı. Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek olmak üzere altı ülkede kurban kesimi yapan Türk Kızılayı, kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 
Balkan ülkelerinde gerçekleştirilen kurban kesimlerini Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kemal Akar, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Denetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk İmamoğlu ve bazı şubelerimizin Başkanları da takip etti. Bayram namazı ile güne başlayan Kızılaycılar, vatandaşlarla bayramlaştıktan sonra kesimlerin yapıldığı bölgeleri ziyaret etti.
 
Kesimlerin Her Aşaması Kontrol Altında
 
Vekalet sahiplerinin dini hassasiyetlerine yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da önem veren, kurbanlık seçimi ve kesimini İslami ve hijyenik koşullara göre yapan Türk Kızılayı, kesimlerin yapıldığı altı Balkan ülkesinde, kurban bayramı süresince ihtiyaç sahiplerine kurban etlerini ulaştırdı. Kurban etleri Türkiye’deki gibi konserve yapılarak değil, özel paketleme yöntemiyle paylaştırıldıktan sonra, zaman kaybetmeden ve soğuk zincir kırılmadan dağıtıldı.
 
“İhtiyaç sahiplerinin yüzleri güldü”
 
Makedonya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Enver Hüseyin ile birlikte Makedonya’da kurban kesim ve dağıtım aşamalarını yakından takip eden Genel Başkan Vekili Kemal Akar, “Makedonya’da 700 hisse kurban kestik. Vekalet sahipleri adına kesilen kurbanlar farklı şehirlerdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Vekalet sahiplerinin kurban ibadetini Allah kabul etsin. Onlar sayesinde ihtiyaç sahiplerinin yüzleri güldü.” dedi.
 
“Kosova’da 100 bine yakın ihtiyaç sahibine ulaştık”
 
Kosova’daki kesilen kurbanların etlerini tek tek ailelere ulaştırdıklarını belirten Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç Genç, “Kesilen kurbanlar Kosova'daki 100 bine yakın ihtiyaç sahibine dağıtıldı. Prizren'de kesilen kurbanların etleri Mitrovitsa, Priştine, Prizren, Gora, Vushtrri, Yanyeva, Gilan ve Mamuşa olmak üzere 8 şehirde dağıtıldı. Vekalet sahiplerinin hayırlarını yerine ulaştırmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.
 
“Kurban bereketini ve bayram sevinci bir arada yaşadık”
 
Vekalet sahiplerinin kurban ibadetlerini diğer ülkelerde olduğu gibi Bosna Hersek’te de yerine getirdiklerini vurgulayan Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, “Bu yıl 700 vekalet sahibi adına 100 büyükbaş hayvan kestik. Beşer kilogramlık paketlerle evleri dolaşarak kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Kurban bereketini ve bayram sevinci bir arada yaşadık.” sözlerini dile getirdi.