Genel Başkan Akar Bulgaristan Kızılhaçı’nın Onur Konuğu

29/09/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Bulgaristan Kızılhaçı’nın Varna’da organize ettiği Savaşlar ve İhtiyaç Sahipleri temalı İnsani Yardım Filmleri Festivali’ne onur konuğu olarak katıldı.
 
Bulgaristan Kızılhaçı’nın düzenlediği festivale onur konuğu olarak katılan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar’a Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer ve beraberindeki heyet eşlik etti. Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Ulusal Dernek Başkanlarının katılımıyla açılışı yapılan film festivalinde son 5 yılda dünyada insani yardım çalışmalarını anlatan belgesel filmlerin gösterimleri, yarışması, konferanslar ve paneller düzenlenecek. Festival’de Türk Kızılayı’nın Suriye, Somali, Sudan, Pakistan gibi yurtdışı insani yardım operasyonlarını anlatan filmler gösterilecek. Ayrıca yine Türk Kızılayı’nın Sudan İnsani Yardım Operasyonu’nu anlatan Müsteşfa adlı belgesel filmi ise uluslararası yarışmada büyük ödül için yarışacak.
 
Film Festivali için Bulgaristan’a giden Genel Başkan Akar, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova, Varna Belediye Başkanı Teodor Ivanov, Bulgaristan Kızılhaçı Başkanı Hristo Grigorove ve İnsani Yardım Filmleri Festivali Genel Koordinatörü Bilyana Raeva ile de bir araya geldi.
 
“İhtiyacı olanın hep yanında olacağız”
 
Festivalin açılış töreninden önce Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova ile görüşen Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı’nın yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğü insani yardım çalışmalarını anlattı. Varna’da bu önemli organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Genel Başkan Akar, 147 yıllık tecrübenin ve gücün karşılığı olarak Türkiye ve Dünya'da ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.
 
“Türk Kızılayı’nı takdir ediyoruz”
 
Dünyanın çok zor günlerden geçtiğini belirten Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Popova, “Kızılay Kızılhaç Hareketinin her zaman destekçisiyiz. Türk Kızılayı ve Türkiye'nin ise insani yardım alanında yaptığı önemli işleri takdirle izliyoruz. Özellikle mültecilerle ilgili büyük bir operasyon sürdürüyorsunuz. Sizleri takdir ediyoruz.” dedi.
 
Müsteşfa Büyük Ödül İçin Yarışacak
 
İnsani Yardım Belgeselleri Film Festivali'nde geçen yıl en iyi belgesel seçilen Türk Kızılayı yapımı Müsteşfa adlı belgesel film bu yıl da uluslararası yarışmada büyük ödül için yarışacak. Film Türk Kızılayı'nın Sudan Darfur'da yürüttüğü insani yardım çalışmalarını bir sahra hastanesinin penceresinden anlatıyor. Film daha önce de Antalya Film Festivali finalistlerinden olmuştu. Ayrıca festivalde Türk Kızılayı'nın Suriye, Somali, Nepal, Filipinler insani yardım operasyonlarını anlatan belgesel filmleri de gösterilecek. Festival 4 Ekim tarihinde yapılacak ödül töreni ile sona erecek.