En İyi Kızılay-Kızılhaç Filmi: Müsteşfa

06/10/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Kurumsal İletişim Bölümü Birim Yöneticisi Armağan Pekkaya’nın yönetmenliğini yaptığı, Sudan’ın Darfur kentinde yaşanan dramı konu alan Müsteşfa (Şifahane) filmi, Uluslararası Kızılay Kızılhaç Filmleri Festivali'nde birincilikle ödüllendirildi.
 
İnsanlık dramının yaşandığı coğrafyaların başında gelen Sudan’ın Darfur kentinde çekimleri yapılan Müsteşfa, Türk Kızılayı’nın içyapımı olarak daha önce de birincilik ödülü aldı, birçok platforma takdir topladı. Film, Bulgaristan’ın Varma kentinde düzenlenen Uluslararası Kızılay Kızılhaç Filmleri Festivali'nde de jüri tarafından değerlendirildi. Yönetmenliğini Türk Kızılayı Kurumsal İletişim Bölümü Birim Yöneticisi Armağan Pekkaya’nın, kameramanlığını aynı bölümden Özgür Altınay, montajını ise Serkan Özkaptan’ın yaptığı film, 157 belgesel arasında en iyi Kızılay-Kızılhaç filmi seçildi.
 
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın onur konuğu olduğu ve Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer’in açılış törenine katıldığı Varna Film Festivali'ne telefonla bağlanan Pekkaya, “Çocukların savaşlar nedeniyle ölmediği bir dünya istiyoruz. O nedenle filmimizi savaşın gölgesinde yaşam mücadelesi veren çocuklara, özellikle de ailesiyle birlikte göç etmek zorunda kalan ve göç yolunda hayatını kaybeden Suriyeli Aylan bebeğe adıyorum” dedi.
 
Ödüllü Belgesel
 
Müsteşfa filmi nedeniyle birincilik ödülüne layık görülen Armağan Pekkaya’nın ödülünü kendisini temsilen Türk Kızılayı Tuzla Şubesi Müdürü Bayram Günay aldı. Kızılay-Kızılhaç çalışanlarından yapımcı ve yönetmenlerden oluşan jüride Türk Kızılayı'nı Fatih İşçi temsil etti.
 
Müsteşfa, 2014 yılında da Bulgaristan Kızılhaçı Film Festivali'nde en iyi belgesel ödülünü almıştı.