Mobil Çocuk Dostu Alanlar Suriyeli Çocukların Hizmetinde

07/10/2015 Paylaş:   

Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında oluşturulan Çocuk Dostu Alanlarda Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile ortak olarak hareket eden Türk Kızılayı, UNICEF’in bağışladığı iki Mobil Çocuk Dostu Alanı da Suriyeli çocukların hizmetine sunuyor.
 
Olağanüstü durumlarda özellikle nüfusun en zayıf kesimini oluşturan kadın ve çocuklar için özel faaliyetlerde bulunan Türk Kızılayı, bu sayede ortaya çıkan olumsuz durumdan uzaklaşılmasını sağlıyor. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ile (UNICEF) işbirliği halinde barınma merkezlerinde yürütülen Çocuk Dostu Alanların yanı sıra yeni Mobil Çocuk Dostu Alanlarla da şehirlerde yaşayan Suriyeli çocuklara psikososyal destek faaliyetleri gerçekleştirilecek.
 
Şehirlerdeki Çocuklara Ulaşılacak
 
Faaliyete geçmesi planlanan Mobil Çocuk Dostu Alanlar ile şehirlerde hizmetlere ulaşamayan ve geçici koruma yönetimi altında yaşayan okul çağındaki Suriyeli çocuklar ve gençlerden oluşan kitlelere ulaşılacak. 4-18 yaş aralığındaki Suriyeli çocukların dayanma ve uyum güçlerini arttırmak, çocukların yaşamlarına istikrar ve süreklilik anlayışını yeniden yerleştirerek kapsamlı eğitim ve eğlence faaliyetlerinin gerçekleştirileceği faaliyet alanlarına erişimlerini kolaylaştırmanın amaçlandığı Mobil Çocuk Dostu Alanlarla, şehirlerde yaşayan çocukların gelişimine katkı sağlamak, savaş psikolojisini üzerlerinden atmak üzere faaliyetlerin yürütülmesi planlanıyor.