KAN STOKLARIMIZ YETERLİ

10/10/2015 Paylaş:   

Ankara Tren Garı civarında yaşanan bombalı saldırıda ölü ve yaralı olduğu bilgisi üzerine alarm duruma geçen Türk Kızılayı, yaralıların tedavisinin yapıldığı hastanelerin kan ihtiyacını karşılamaya başladı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kan vermek isteyenlerin, hastanelerdeki müdahaleleri engellememesi için Kızılay Kan Alma Birimlerine başvurmasını istedi.
 
Sağlık Bakanlığınca Ankara Tren Garı'nda yaşanan patlama sonrası olay yerine 56 tam donanımlı ambulans sevk edildi, aynı bölgede 10 ambulansın hazır bekletildiği ve gerektiğinde devreye sokulmak üzere 5 ambulans helikopter görevlendirildiği bildirildi.
 
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Ankara merkezindeki bütün hastanelerde uzman doktorların görev başında olduğu, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinin aktif bir şekilde hizmet verdiği belirtildi.
 
Kan Merkezleri Alarm Durumuna Geçirildi
 
Yaralıların tedavi edildiği hastanelerden gelen toplam 400 ünite kan hastanelere sevk edildi. Gerekli görülmesi halinde ise 1.000 ünite kan hazır bekletiliyor. Kan vermek isteyen vatandaşlar için ise tüm kan bağış merkezleri gerekli çalışmayı tamamladı.
 
“Hastanelerdeki Yığılmalar, Müdahaleyi Engelleyebilir”
 
Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yaptığı açıklamada, kan stoklarının yaralıların ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğunu, kan vermek isteyenlerin, hastanelerdeki müdahaleleri engellememesi için Kızılay Kan Alma birimlerine başvurmasını istedi.
 
Akar, şunları kaydetti:
 
“Kızılay’ın kan stokları, patlamalar sonrası tüm ihtiyacı karşılayacak düzeydedir. Yaralıların götürüldüğü hastanelere acil kan takviyeleri yapılmıştır. Hastanelerdeki yığılmalar, yaralılara daha sağlıklı müdahale edilmesini engelleyebilir. Kan vermek isteyenler, Kızılay Kan Alma birimlerine başvurabilirler.”
 
Akar, saldırıları kınayarak patlamada yaşamını yitirenlere baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi.