Muharrem Orucunun İlk İftar Sofrası Türk Kızılayı’ndan

15/10/2015 Paylaş:   

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem orucunun ilk iftar sofrasını Türk Kızılayı kurdu. Hacı Bayram-ı Veli Cami yerleşkesinde kurulan iftar sofrasına siyasilerin, Kızılay üst düzey yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Dil, din, ırk, mezhep ayrımı gözetmeden toplumun her kesimine kucak açan, yardımda bulunan Türk Kızılayı, Muharrem orucunu tutanlar için de iftar sofrası kurdu. Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ile ortaklaşa gerçekleştirilen organizasyona Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Denetim Kurulu Üyeleri Cengiz Koç, Ömer Faruk İmamoğlu, Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz ile Milletvekili Tülay Selamoğlu da orucunu açanları yalnız bırakmadı.
 
Birlik ve Beraberlik Mesajı
 
Kızılay aşçıları tarafından hazırlanan yemekleri yine Kızılaycılar servis etti. Akşam ezanı öncesi yemeklerini almak için sıraya giren vatandaşlara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Genel Sekreter Ayşegül Genç ve Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer servis yaptı.
 
Duaların ardından oruçlar açıldı. İftar programına katılanlar birlik ve beraberlik mesajı verdi. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, bu coğrafya insanının hepsinin gönlünün Kerbela'da, ehlibeytin yanında kaldığına vurgu yaparak şöyle konuştu:
 
“Şimdi bize düşen, onların hak ve hakikat davasını 21. yüzyılda taşımak. Bunun da yolu, dilimizi sevgi, muhabbet, barış dili yapmaktan geçer. Küslüğü, ayrılığı geride bırakmamız lazım. Bilin ki yaramız, yasımız, matemimiz bir. Allah bundan sonra bu millete bir daha acı göstermesin. Dualarımız bu yönde. Allah bu milleti huzur içinde birlik ve dirlik içinde nice Muharrem, aşurelere kavuşmayı nasip eylesin.”
 
Kızılay Tüm Kesimlere Eşit Mesafede
 
Türk Kızılayı’nın toplumun her kesimine yardım eli uzattığını söyleyen Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç ise, kurulan iftar sofrasının bunun bir göstergesi olduğunu belirterek, herkese birlik ve beraberlik mesajı vermeye çalıştıklarını kaydetti.
 
Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer ise, sadece afet dönemlerinde, olağanüstü hallerde değil, Türk Kızılayı’nın hemen her toplumsal olayda vatandaşın yanında olduğunu, Muharrem orucunu tutan insanlar için hazırlanan iftar sofrasıyla bunu bir kez daha gösterdiklerini ifade etti.
 
Vakıf Başkanı’ndan Kızılay’a Teşekkür
 
Organizasyona ev sahipliği yapan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir Özdemir, Muharrem iftarı programının Türkiye’de ilk defa geçen yıl düzenlenmeye başladığını, Türk Kızılayı ile başlatılan bu programın büyük dikkat çektiğini ve olumlu geri dönüşler aldıklarını belirterek, Türk Kızılayı yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür etti.