Çanakkale Boğazı'nda Şehitlere Saygı Dalışı

19/10/2015 Paylaş:   

Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıl Anma Etkinlikleri kapsamında, Türk Kızılayı ile gazeteci, doktor, asker, akademisyen, bankacı ve şirket yöneticilerinin oluşturduğu Çanakkale Şehitleri Saygı Dalışı Grubu 100 yıl önce İngiliz denizaltısı E-11 tarafından batırılan Hilal-i Ahmer Cemiyeti vapuru Halep’te şehit olan 200 asker ve tüm şehitler için anı dalışı düzenledi. Dalgıçlar, çıkartılarak sökülen Halep Vapuru’nun battığı sulara dalarak pankart açtı.
 
 
1868 yılında temelleri atılan Kızılay, 1915’te önemli bir görevi yerine getirmek üzere, tüm varlığıyla Çanakkale Savaşı’nın cephelerinde yer almıştı. Doktor, hemşire, hastane yada çayhaneleri ile cephe gerisinde büyük bir özveriyle çalışan, o günkü adıyla Hilal-i Ahmer Cemiyeti gönüllüleri, esir düşen askerlerimizin tedavisini üstlenmişti. Yaralı askerlerimizin kentlerdeki hastanelere sevkini sağlayan Hilal-İ Ahmer Cemiyeti’nin sergilediği kahramanca duruş tarihe geçmişti. Arıburnu ve Anafartalar bölgesinde yaralanan askerlerimizi İstanbul’a getirmek için Akbaş Limanı’nda bekleyen Hilal-İ Ahmer vapuru Halep, İngilizlerin E-11 denizaltısı tarafından 25 Ağustos 1915’de torpillenerek batırılırken, 200 askerimiz şehit olmuştu.
 
 Akbaş Şehitliği’nde yatan askerlerimizi ve tüm Çanakkale şehitlerini anmak üzere Türk Kızılayı ve gönüllülerin oluşturduğu Çanakkale Şehitleri Saygı Dalışı Grubu bir araya geldi. Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Akbaş Şehitliğindeki ilk törene Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Çanakkale Liman Başkanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı destek verdi. Eceabat'taki Akbaş Şehitliği'nde toplanan yaklaşık 200 kişi önce şehitler için saygı duruşunda bulundu. Türk Kızılayı Çanakkale Şube Başkanı Mehmet Kaplan, Şube Başkanları, Yöneticileri ve gönüllüleri ile Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, Kıyı Emniyeti Şube Müdürü İsmail Durgun, ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahattin Ergün'ün de katıldığı törende duaların ardından şehit mezarlarına karanfil bırakıldı. Daha sonra 27 kişilik dalış ekibi, Halep Vapuru'nun vurulduğu Akbaş İskelesi'nden derinlere indi.
 
Tamamen gönüllülerden oluşan dalgıçlar

Halep Vapuru ve tüm Çanakkale Şehitleri anısına dalış yapan ekip, sualtında  "100. Yılda Çanakkale Şehitlerini Saygı ile Anıyoruz" yazılı pankart ve Türk bayrağı açtı. Su yüzeyine çıkan Çanakkale Şehitleri Saygı Dalışı Grubu açtıkları Türk bayrağı eşliğinde Gazi Mustafa Kemal'in 'Yurtta Barış Dünyada Barış' sözleriyle dalışı tamamladı.
 
Çanakkale Şehitleri Saygı Dalışı Grubu'na gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar "Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı biz Kızılaycılar için farklı bir anlam taşıyor. Vatan toprağını namusu bilerek göğsünü siper eden askerimizin, Kızılaycılık ruhunu o gün var eden doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve gönüllülerimizin ruhları şad olsun. 1915 tarihinde cephenin gerisinde askerimizi tedavi eden, yaralarını saran Kızılay, aynı sorumluluk bilinci ile bugün de çalışmalarını sürdürmektedir " dedi.
 
 
İrlanda’dan dalgıç İstanbul’dan görme engelli gönüllü geldi
                                    
Çanakkale Şehitleri Saygı Dalışı Grubu’ndan Halil Alkaç, “Aramızda İrlanda’dan gelen dalgıç arkadaşımız, İstanbul’dan gelen görme engelli gönüllümüz var. Biz, bizim için şehit olanları hiçbir zaman unutmayacağız ve onların ruhlarının rahat etmesi için sürekli anacağız. Herkesin gönüllü olarak katıldığı topluluğumuz, şehitlerimiz için derinlere inmekten ve onları hatırlatmaktan vazgeçmeyecek. Halep söküldüğü için günümüze kadar gelmemiş ama 17 metre derinlikten çıkınca karşılaştığımız yağmur şehitlerimizin bizi gördüğünün işareti” dedi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nın 5 kişilik dalış timi de etkinliğe katılanlar arasındaydı. Etkinliği sualtında ödüllü fotoğrafçı Ali Ethem Keskin ile karada fotoğrafçı Mustafa Alkaç görüntüledi.