Türk Kızılayı Afet Deneyimini Paylaşıyor

19/10/2015 Paylaş:   

Bölgesinde ve dünyada önemli bir uluslararası yardım kuruluşu olan Türk Kızılayı, 147 yıllık deneyimini diğer ulusal derneklerle paylaşmaya devam ediyor. Türk Kızılayı son olarak Türkmenistan Kızılayı çalışanlarına Barınma ve Kamp Yönetimi Eğitimi verdi.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Aşgabat Ofisi ile ortaklaşa gerçekleştirilen eğitim çalışmasına Türkmenistan Kızılayı’nın afete müdahaleden sorumlu personelleri katıldı.
 
Türk Kızılayı Afet Hazırlık ve Müdahale Eğitimi uzmanları Reşit Baştuğ ve Cemal Selvi tarafından barınma, kamp yeri seçimi ve yönetimi, kampta sunulan hizmetler gibi başlıklarda kapsamlı eğitim verildi.
 
Eğitimler Yön Gösterici Olacak
 
UNHCR Aşgabat Ofisi Delegasyon Başkanı ile Türkmenistan Kızılayı Yetkilileri, verilen eğitimlerin Türkmenistan Kızılayı personeline büyük katkısı olduğunu belirterek, benzer eğitimlerin Orta Asya coğrafyasında diğer ulusal derneklere yönelik olarak da düzenlenmesinin hayati öneme sahip olduğunu kaydettiler.
 
Türk Kızılayı’nın eğitim yöntemi ve teknikleri ile bu konudaki deneyimlerini de aktaracağı yeni eğitimlerin düzenlenmesi konusunda Almatı Merkez Ofisi ile irtibata geçileceği de ifade edildi.