Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş’tan Meksika ve Küba Kızılhaçlarına Ziyaret

19/10/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Güney Amerika ziyareti kapsamında Meksika Kızılhaçı ve Küba Kızılhaçı’nı ziyaret etti. Kolabaş ziyaretleri kapsamında Türk Kızılayı’nın çalışmalarından bahsederek, ulusal derneklerin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
 
Kolabaş ilk ziyaretini Meksika Kızılhaçı’na yaptı. Burada Genel Müdür Sr Daniel Lozano Aguilar ile görüşen Kolabaş, afet müdahale, ilk yardım, sosyal hizmetler ve benzeri çalışma alanları hakkında bilgi aldı. Ülke ve genel olarak bölgenin maruz kalabileceği doğal afetler konusunda da detaylı bilgi alan Kolabaş, Türk Kızılayı’nın çalışmalarından bahsetti. Genel Müdür Aguilar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ulusal derneğin farklı alanlarda işbirliği yapabileceğine dikkat çekti.
 
Kolabaş, Meksika temasları kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Meksiko Büyükelçisi Mustafa Oğuz Demiralp de ziyaret ederek, ilkokuldan arkadaş olan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar’ın selamını iletti.
 
Kızılay Heyetine Özel Karşılama
 
Yönetim Kurulu Üyesi Kolabaş’ın ikinci ziyareti ise Küba Kızılhaçı genel merkezi oldu. Burada Küba Kızılhaçı Genel Başkanı Luis Foyo Ceballos ve gönüllülerden oluşan büyük bir kalabalık tarafından karşılanan Kolabaş, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toplantıda kendisine Küba ve Kızılhaç’ın ülkede yaptığı çalışmalar hakkında geniş kapsamlı bir sunum yapılan Kolabaş, Türk Kızılayı’nın her alanda işbirliğine açık olduğunu söyledi.
 
Genel Başkan Ceballos’a Türk Kızılayı çalışmalarından da örnekler aktaran Kolabaş, her iki ulusal dernek yöneticisine de Türk Kızılayı kahve fincanı hediye etti.