İyiliğin Zirvesinden Women 20 Zirvesine: Türk Kızılayı

20/10/2015 Paylaş:   

G 20 dönem başkanlığını yürüten Türkiye’nin bir ilke imza atarak kurduğu Women 20 birçok ilklere ev sahipliği yaptı. Ulusal ve uluslararası kadın sivil toplum örgütlerini, iş kadınlarını, aktivistleri bir araya getiren Women 20 Zirvesi’nin yıldızı kadın ve çocuklara yönelik yardım çalışmalarıyla göz dolduran Türk Kızılayı oldu.
 
Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerinin oluşturduğu G20’nin dönem başkanlığını 2015 yılında yürüten Türkiye, bir ilke imza atarak W20 (Women 20) kadın grubunu kurdu.  Youth20 (Gençlik 20), Business20 (İş 20) gibi beş alt koldan oluşan girişime bu yıl Türkiye’nin katkısı ile 6. çalışma grubu olarak Women 20 (Kadın20) eklendi.  W-20 Türkiye Komitesi ise üç kadın sivil toplum örgütü KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği), KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği)  ve TİKAD (Türkiye İş Kadınları Derneği) tarafından oluşturuldu.

Bu çerçevede ilk kez İstanbul’da düzenlenen  W 20 Zirvesi dünyanın önde gelen kadın kuruluşları ile akademisyenler ve aktivistleri bir araya getirdi. G 20’nin 15-16 Kasım’da Antalya’da yapılacak liderler zirvesinde sunulmak üzere tüm alt çalışma grupları çalışmalar hazırlıyor.  W 20’nin gündeminde ise kadınların iş dünyasına katılımı, sorunları ve ekonomik potansiyellerinin artırılması gibi önemli konuların yanında; lider kadın sayısının artırılması, kamu ve özel sektörde kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması gibi konu başlıkları yer aldı.

İki gün süren zirvede Türk Kızılayı’nı Genel Sekreter Avukat Ayşegül Genç temsil etti.  Genel Sekreter Ayşegül Genç, Küresel Kadın Ağı başlıklı panele Gurmen Yürütme Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz, Vietnamlı Büyükelçi Nguyen Nguyet Nga, Afgasintan milletvekili ve yazar Fawzia Koofi, Azerbaycan AmCham İcra Direktörü Natavan Mammadova ile birlikte katıldı.

‘Kadınlar arasında network oluşturmak önemli’

Virginia Littlejohn moderatörlüğündeki panelde, konuşmacılar ülkelerindeki kadın sorunlarını gündeme getirdi. Fawzia Koofi “Kadınlar arasında network oluşturmak, sorunlarını küresel bir sorun olarak ele alabilmek için önemli"  derken Yasemin Gür Solmaz ise " İş, sanayi, siyaset gibi ana organizasyonlarda, erkekler gibi yüzde 50 eşit temsilde olmalıyız " diye konuştu.

Genel Sekreter Ayşegül Genç, zirvede kadın sorunlarının bir kez daha altının çizildiğini hatırlatarak  şunları söyledi: “Ben sizlere burada başka bir açıdan kadın ve çocukların dünyasını aktarmak istiyorum. Mülteci denince sadece yerinden sürülmüş insanların beslenme ve barınma ihtiyaçlarına odaklanıyoruz. Oysa ‘kadın mülteci ve çocuk mültecilerin’ çok özel ihtiyaçları var. Biz Türk Kızılayı olarak 2011 yılından bu yana ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimize verdiğimiz hizmetlerde buna çok özen göstermeye çalışıyoruz. Kamplarda ve kamp dışında kalan ailelere yönelik yürüttüğümüz çalışmalardan biri olan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ile yürüttüğümüz Kızılay Gıda Kart Projesi, Birleşmiş Millet Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile yürüttüğümüz Çocuk Koruma Projesi ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ile yürüttüğümüz Toplum Merkezi Projesi bu anlamda dünyada da fark yaratıyor. Çocuk Koruma Projesi’nin yürütüldüğü 23 barınma merkezinde, 2 adet toplum merkezinde ve çocuk dostu alan olarak dizayn edilen 2 adet TIR’da 4-18 yaş aralığında Suriyeli çocukların gerek savaşın psikolojisini üzerinden atmaları gerekse hayata dönüşlerinin sağlanmasına yönelik olarak çalışmalar yürütüyoruz. Toplum Merkezlerinde ise yine çocuk dostu alan, dil ve beceri kursları ve okul aktivitelerinin yanı sıra dil ve beceri kursları,  mesleki eğitimler ile 6.892 çocuk ve yetişkine ulaştık. Yine burada yararlanıcıların çok büyük kısmını kadın ve çocuklar oluşturuyor. Gıda karttan yararlananların yüzde 51.38’i yine kadınlar.”

Siz Melek misiniz?

Genel Sekreter Ayşegül Genç Türk Kızılayı’nın 1995- 2014 yılları arasında 137 ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştığını belirtti. Ayşegül Genç son 80 yılın en büyük deprem felaketini yaşayan Nepal’e yardım ulaştıran Kızılay ekibi ile Nepalli bir çocuk arasında geçen diyalogu anlatırken salonda duygusal anlar yaşandı. Genç şunları söyledi: “Kızılay olarak depremin hemen ardından Nepal’e ulaştık. Nepal dönüşü arkadaşlarımızdan Mücahit Salih Duran’ın anlattıkları beni çok etkiledi. Arkadaşlarımız bir yandan gıda yardımı dağıtırken bir yandan da çadır kuruyorlar. Küçük bir çocuk, arkadaşımızın yanına geliyor ve ‘Siz melek misiniz?’ diye soruyor ve ekliyor “Çünkü buraya, bize sadece melekler gelip yardım edebilir.”

Salondan uzun süre alkış alan bu sözlerin ardından Genel Sekreter Ayşegül Genç, sözlerini “İhtiyaç sahibi kadınlara, çocuklara daha fazla daha hızlı kaynak ulaştırılmasını sağlayacak, burada eğitim sağlık gibi her türlü kaynaktan bahsediyorum, her alanda işbirliği için bizler Türk Kızılayı olarak hazırız” diyerek bitirdi.

Dünyanın dört bir yanından gelen kadın kuruluşları temsilcilerinin Türk Kızılayı’na büyük ilgi gösterdiği W20 Zirvesi, gala yemeğiyle sona erdi.