Pakistan Kızılayı ile Yürütülen İşbirliği Protokolü Yenilendi

21/10/2015 Paylaş:   

Uzun yıllar boyunca ihtiyaç sahipleri yararına birlikte çalışmalar yürüten Türk Kızılayı ve Pakistan Kızılayı yeni projelere imza atmak adına var olan işbirliği protokolünün kapsamını genişleterek yeniledi. İşbirliği protokolünü Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve Pakistan Kızılayı Genel Başkanı Dr. Saeed Elahi imzaladı.
 
İşbirliği protokolüne yeniden imza atmak üzere Türk Kızılayı Genel Merkezi’ne gelen Pakistan Kızılayı Genel Başkanı Dr. Saeed Elahi ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’a, Genel Başkan 1. Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan 2. Yardımcısı Kemal Akar, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Prof. Dr. Medaim Yanık, Dr. Naci Yorulmaz, Okyay Biçer, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Aslan, Denetim Kurulu Üyesi cengiz Koç ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu eşlik etti.
 
“Pakistan’ın her zaman yanında olduk”
 
Her dara düştüğünde Türk Kızılayı’nın tüm gücüyle Pakistan’ın yanında olduğunu dile getiren Genel Başkan Akar, “Arkadaşlarımızın tam kadro olarak bulunmaları kardeş ülke Pakistan’a verdiğimiz önemden kaynaklanıyor. Sizlerle sarsılmaz bağlarımızı daha da güçlendirmek için her türlü işbirliğini birlikte yapmaya kararlı ve azimliyiz. Bende 2005’teki deprem ve 2010 yılındaki selde Pakistan’a giderek çalışmaları yakından takip ettim. Şimdide de var olan işbirliği protokolümüzü genişleterek yeniden imzaladık. Dostluğumuzu ve işbirliği alanlarımızı daha verimli hale getireceğimize eminim. Bununla birlikte geliştireceğimiz projelerle bu işbirliğini afet olmayan zamanlara da yayacağız. Tecrübelerimizi düzenleyeceğimiz eğitim programlarımızla Pakistan Kızılayı’na aktaracağız.
 
“Türk Kızılayı’nın tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz”
 
Her zaman Pakistan’a yardım eden bir ekiple bir arada olmaktan mutlu olduğunu belirten Pakistan Kızılayı Başkanı Elahi de, “Kendimizi evimizde hissettiğimiz bir yerde olmaktan mutluyuz. Bizim için de büyük bir onur kaynağı bütün yönetim kurulu üyelerinizle tanışmak. Türkiye’yle tarihsel ve sosyal ilişkilerimiz çok derindir. İki ulusal dernek de bu anlamda kendi uzmanlıklarını ve deneyimlerini paylaşıyor. Yardımseverliğinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Pakistan Kızılayı’nın çalışanları Türkiye’ye gelerek Türk Kızılayı’nın tecrübelerinden istifade etmeli diye düşünüyorum. Pakistan Kızılayı olarak bir takım yeni girişimlerde de bulunuyoruz. Bunlar içinde desteğinizi esirgememenizi diliyoruz.” dedi.
 
Kızılay’ın Çalışmaları Anlatıldı
 
İnceleme gezisi yapmak üzere Türk Kızılayı’nın Etimesgut yerleşkesine de gelen Pakistan Kızılayı heyeti, Çadır Üretim İşletmesi, Afet Depoları ve Arşivi ziyaret ettikten sonra Afet Operasyon Merkezi’ne geldi. Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek’in eşlik ettiği heyete burada Türk Kızılayı’nın yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği insani yardım faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Haberleşme araçlarıyla da yakından ilgilenen heyet, Türkiye’nin dört bir tarafındaki bölge afet merkezleriyle de telsiz aracılığıyla irtibat kurdu.
 
Genel Başkan Akar, Pakistan heyeti onuruna bir de akşam yemeği verdi. Tesbih merakı bilinen Genel Başkan Akar, koleksiyonundan özel bir tesbihi Pakistan Genel Başkanı Elahi’ye hediye ederek süregelen işbirliği çalışmalarının ve kardeşlik ruhunun devamını temenni etti.