Suriyelilere “Toplum Merkezleri” İle Destek

21/10/2015 Paylaş:   

Ülkelerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle milyonlarca Suriyeli evlerini terk edip komşu ülkelere sığındı. Bu ülkelerin başında gelen Türkiye, yaklaşık 2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin çoğu 5 yıla yakın süredir Türkiye’de. Bunların 250.000 kadarı sınır boyunca kurulu olan konaklama tesislerinde kalıyor ve birçok imkandan yararlanıyor. Kendi imkânlarıyla farklı şehirlerde yaşayanlara da benzer imkanların sunulması için projeler bir bir hayata geçiriliyor. Bunlardan biri olan “Toplum Merkezleri Projesi” her yaştan Suriyeliye psikososyal destek sağlıyor, yönlendirme ve eğitim hizmetleri sunuyor.
 
Konaklama tesislerindeki Suriyeli çocuklara UNICEF ile ortaklaşa olarak Çocuk Dostu Alanlarda eğitim ve psikososyal destek veren Türk Kızılayı, benzer olmakla birlikte kapsamı daha geniş olan bir projeyi konaklama tesislerinin dışında uygulamaya başladı. Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu ile Türk Kızılayı arasında gerçekleştirilen Uluslararası Yardım Çağrısı kapsamında hayata geçirilen “Toplum Merkezleri Projesi” Suriyelilerin sorularına cevap, sorunlarına çare oluyor.
 
Yıllık Hedef 28.000 Kişi
 
Toplum Merkezinin ilkini Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa’da hizmete açan Türk Kızılayı, hemen ardından İstanbul’da da bir hizmet tesisi açtı. Yaklaşık 50.000 Suriyelinin yaşadığı tahmin edilen Konya’da da Toplum Merkezi açmak için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, bu üç merkezde yıllık toplam 28.000 Suriyeliye hizmet vermeyi planlıyor.
 
Çocuk ve Kadınlar Öncelikli
 
Toplum Merkezlerinde “çocuk programı” , “yetişkin programı” , “yönlendirme faaliyeti” ve “ev sahibi halkla kaynaştırma çalışmaları” olmak üzere 4 farklı hizmet alanı bulunuyor. Öncelikli olarak, afet ve savaş dönemlerinde nüfusun en zayıf kesimi olan çocuk ve kadınlara hizmet vermeyi amaçlayan merkezler, Suriyeli yetişkin erkeklere ve engelli bireylere de hizmet sağlamayı hedefliyor.
 
UNICEF işbirliğiyle oluşturulan “Çocuk Dostu Alan” ile ülkelerinde yaşadıkları savaş ortamından kaçarak Türkiye’ye sığınan 4-18 yaş arası çocukların psikolojik gelişimlerine katkı sağlanıyor, interaktif etkinlikler yapılıyor.
 
Suriyeli gönüllü öğretmenler tarafından 6-10 yaş aralığındaki çocuklara Arapça dersleri veriliyor. 9-13 yaş aralığındaki çocuklara ise yaşadıkları topluma uyum sağlamaları adına “gençlik çalışanları” tarafından Türkçe dersi veriliyor. Bir diğer yaş grubu olan 10-13 yaş aralığındaki Suriyeli çocuklar ise temel bilgisayar eğitimi alıyor.
 
Yetişkinlere Mesleki Eğitim
 
Toplum Merkezlerinde yetişkinler için de birçok program mevcut. Dil ve beceri kursları, mesleki eğitimler, seminerler ile sosyal ve kültürel etkinlikler sayesinde yetişkinlerin toplumsal uyum konusundaki sorunlarına çare bulunuyor.
 
Toplum Merkezlerinin önemli işlevlerinden biri de “Yönlendirme”. Eğitim ve sağlık hizmeti, hukuki destek, kayıt yapmak ve benzeri konularda ilgili kurumlara yönlendirilen Suriyeliler, böylece tek bir merkezden her türlü sorularına cevap bulmanın avantajını yakalıyor. Şanlıurfa’daki Toplum Merkezi, dönem dönem merkeze bağlı köylere gidilerek ihtiyaç sahiplerine yerinde yönlendirme hizmeti de sağlıyor.
 
İstanbul Toplum Merkezi’nde ise Suriyelilere psikolog desteği veriliyor. İhtiyaç olması halinde Suriyeliler, profesyonel psikolojik destek veren kurumlara yönlendiriliyor.
 
İdeal Çözüm
 
Daha önce hiç görmedikleri bir ülkeye uyum sağlama konusunda çaba harcayan Suriyelilerin bu çabasına destek vermek ve uyum sürecini hızlandırmak için projelendirilen Toplum Merkezleri, şu an en ideal çözüm olarak kabul ediliyor. Türk Kızılayı tarafından planlanan sistem sayesinde her geçen gün daha fazla Suriyeli Toplum Merkezlerinin yolunu tutuyor.
 
Bu merkezlerde çocuklar güvenli bir ortamda eğitimleri sürdürürken, yetişkinler geleceğe daha güçlü tutunabilmenin yöntemlerini öğrenmiş oluyor.