Sivil Toplum Kuruluşları İstanbul'da Buluştu

21/10/2015 Paylaş:   

Aralarında Türk Kızılayı’nın da bulunduğu Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği toplantıda bir araya geldi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  İstanbul’da düzenlediği toplantıda bir ilke imza atarak Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi. Toplantıda başta eğitim, sağlık, çocuk, kadın olmak üzere faaliyet alanları olan birçok konuda sivil toplumun sesi olan kuruluşlar, birbirlerini tanıma fırsatı buldu. Toplantıya Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve İBB Başkan Danışmanı  İsmail Hakkı Turunç ile İBB Avrupa Birliği İlişkileri Müdürü Kübra Bayraktar Şişman, İBB Kurumsal Gelişim ve Yönetim Sistemleri Daire Başkanı Ramazan Özcan Yıldırım ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Sivil toplum örgütlerinin faaliyet alanları ve projeleri hakkında bilgi verdiği toplantıda STK’lar arası, STK’lar ve kamu ile STK ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliklerinin önemine dikkat çekildi.

‘STK’lar bir çatı altında işbirliği toplanmalı’

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve İBB Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç konuşmasında şunları söyledi: “Büyükşehir ile sivil toplum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının da kendi aralarındaki ilişkileri ve işbirliklerini güçlendirmek için buradayız. STK’ların faaliyet alanlarını güçlendirmesi için Büyükşehir’in mutlaka katkısı olacaktır. Ancak burada asıl mesele STK’ların bir çatı kuruluş altında toplanması, sadece İstanbul’da değil Urfa’daki, Konya’daki başarılı işlere imza atan STK’ları da kucaklayacak bir yapıya ihtiyaç söz konusu. Türk Kızılayı gibi faaliyet alanı ve kapasitesi büyük birçok sivil toplum kuruluşumuz var.  Burada STK’lar birbirlerinin operasyonel kapasitelerini  tanıyarak, paylaşarak hangi alanlarda hangi kuruluşla işbirliği yapabileceğini bilmeli. Ülkenin ve dünyanın geleceğine yön verecek, sosyolojik dönüşümü sağlayacak olan STK’lardır.  Misyonu gönül zenginliğini paylaşmak üzerine kurulu olan  STK’lar olarak bu işbirliğinin zaruri olduğuna inanıyorum. STK’ların yurt içi ve yurt dışı meşru zemindeki tüm çalışmalarında devlet kurumlarının önünü açması gerekiyor. Değerli fikirleriniz, çalışmalarınız ve bu buluşma için tüm STK’larımıza teşekkür ediyorum.”

Sivil Toplum Örgütü temsilcileri de Türkiye’nin ve dünyanın sorunlarına çözüm üreten sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren İBB’ye teşekkür etti.