Van’ı Unutmadık

23/10/2015 Paylaş:   

644 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, binlercesinin yaralandığı Van depreminin üzerinden 4 yıl geçti. Yaşanan acılar daha dün gibi taze. Türk Kızılayı olarak bu acıyı o günkü duygularla anıyoruz.
 
Takvimler 23 Ekim 2011 gösterdiğinde acı haber Van’dan geldi. İlki 7.2 ardından 5.6 ile iki büyük deprem yaşayan Van’ın hemen her yerinden feryatlar yükselmeye başladı. Yüzlerce ev yıkıldı, onbinlercesi hasar gördü. 644 vatandaşımız hayatını kaybetti. Tespitlere göre 650 bin insan depremden doğrudan etkilendi.
 
Tarihin en büyük insani yardım operasyonu
 
Depremin hemen ardından bölgeye ulaşan ilk yardım kuruluşu Türk Kızılayı oldu. Uzman ekiplerle birlikte tüm bölge depolarından insani yardım malzemesini Van ve Erciş’e sevk eden Türk Kızılayı, tarihin en büyük insani yardım operasyonu gerçekleştirildi.
 
Depremden birkaç gün sonra 53 bin 535 çadır, 3 bin 794 Mevlana Evi’nin kurulumunu tamamlandı; vatandaşların barınma ihtiyacı karşılandı. Yurt dışından ve çeşitli kuruluşlardan gelen çadırların kurulumlarını da Türk Kızılayı yaptı. Onlarca çadırkentte yüzbinlerce insana hizmet verildi. Türk Kızılayı depremin ilk gününden itibaren üç öğün yemek çıkarmaya başladı. Aynı anda diğer ihtiyaç malzemelerinin de dağıtımını gerçekleştirdi. 214 bine yakın battaniye, 7 bine yakın ısıtıcı, 24 bin adede yakın uyku tulumu, 21 bin 500 adet mutfak seti, 54 bin adede yakın gıda kolisi, 15 binden fazla yatak ve muhtelif yardım malzemesi Van ve Erciş’te dağıtıldı.
 
Afetzede vatandaşların çadırkentlerden konteynırkentlere geçiş döneminde de faaliyetlerini aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, konteynırkentlerde kalan vatandaşlara gıda malzemesi dağıtımına devam etti. Van’dan diğer illere göç eden vatandaşlara ise Türk Kızılayı şubeleri sahip çıktı.
 
Van depreminde 4 yıl geride kaldı. Yaralar çoktan sarıldı. İnsanların hafızalarında ise deprem ve deprem gerçeği tüm canlılığıyla yerini koruyor. Hayatını kaybedenler de unutulmadı kuşkusuz. Depremde ölenlere bir kez daha Türk Kızılayı olarak rahmet diliyor, bir daha böyle acılar yaşanmamasını temenni ediyoruz.