Türk Kızılayı Irak’ta İkinci Ofisini Açtı

26/10/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı, saha kapasitesini artırmak ve ihtiyaç sahibi daha fazla insana ulaşabilmek için Kuzey Irak’taki ikinci ofisini açtı. Irak Kızılayı’nın Erbil’deki yerleşkesi içerisinde hizmet verecek olan ofis, Iraklılar tarafından memnuniyetle karşılandı.
 
Irak Kızılayı Erbil Merkez Binasında gerçekleşen törene Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Filistin Başkonsolosu Nazmi Hazuri, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Türk Kızılayı Irak Delegasyon Başkanı Şafak Lostar, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu temsilcileri ile ülkede faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
“En Etkili Kuruluş Türk Kızılayı”
 
Töreninde bir konuşma yapan Mehmet Akif İnam, ikinci ofis sayesinde Türk Kızılayı'nın, Irak'ta daha çok sığınmacıya ulaşacağını söyledi. Çatışmaların başladığı ilk günden beri Türkiye'nin, Irak'a insani yardım ulaştırdığını ifade eden İnam, yardımların her şeyden önce komşuluk ve kardeşlik hukuku gereği yapıldığını belirtti. Konuşmasının devamında Türkiye’de yaklaşık iki buçuk milyon Suriyelinin misafir edildiğini, imkanlar ölçüsünde Irak’taki yardıma muhtaç insanlara da ulaşmaya çalıştıklarını ve bu kapsamda Türk Kızılayı, TİKA ve AFAD’ın bugüne kadar Irak'ta çok özverili çalışmalarda bulunduğunu belirten İnam, sahada en etkin olan kurumun Türk Kızılayı olduğunu ifade etti.
 
Tarımsal Destek Verilecek
 
Türk Kızılayı’nın Irak'taki çatışma mağduru insanlara bugüne kadar 300 tır yardımda bulunduğunu, bunun maddi karşılığının 6 milyon dolar olduğunu söyleyen Kamil Kolabaş ise, “Yardımda bulunurken din, dil, ırk ayrımı yapılmadık. Irak’taki yardıma muhtaç her kesime ulaşmaya çalıştık. Önümüzdeki günlerde, Erbil Valiliği tarafından belirlenen okullara kırtasiye malzemesi dağıtacağız. Ayrıca ihtiyaç sahibi çiftçilere tarım aletleri ve canlı hayvan dağıtımı yapacağız” diye konuştu.
 
Ekmek Üretimine Hammadde Desteği
 
Şafak Lostar ise yaptığı konuşmada, Türk Kızılayı ile Irak Kızılayı’nın ortak yardım projeleri yürüteceğini belirterek, bundan sonra kamplarda, merkez ve köylerde kalan sığınmacılara yönelik kışlık kıyafet, soba ve gazyağı dağıtımı yapılacağını ifade etti. Lostar, Irak Kızılayı Erbil Yerleşkesinde kurulumu tamamlanan günlük 5 bin ekmek kapasiteli fırına da malzeme ve lojistik desteğin Türk Kızılayı tarafından sağlanacağını kaydetti.