Türk Kızılayı Konya’da Yaşayan Suriyelileri de Unutmadı

26/10/2015 Paylaş:   

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa ve İstanbul’da açtığı Toplum Merkezleri ile geçici koruma altındaki binlerce insana hizmet veren Türk Kızılayı, yeni bir merkez daha açabilmek için çalışmalara başladı. Konya’da açılması planlanan yeni Toplum Merkezi’nde mesleki ve teknik kurslara ilişkin Türk Kızılayı ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı.
 
Türk Kızılayı Suriye Krizi İnsani Yardım Faaliyetleri çerçevesinde Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından fonlanan Toplum Merkezlerine bir yenisi Konya’da eklenecek. Bunun ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, mesleki ve teknik kurslar konusunda Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket edecek. İlgili protokol Konya Valisi Muammer Erol’un da katıldığı bir törende Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından imzalandı.
 
Törende bir konuşma yapan Vali Erol, iki önemli kuruluşun Suriyeliler başlığı altındaki işbirliğinin son derece önemli olduğunu belirterek, ilki gerçekleştirilen bu çalışmanın örnek olmasını diledi.
 
Daha Fazla Suriyeliye Ulaşılacak
 
Diğer iki ildeki Türk Kızılayı Toplum Merkezlerinden farklı olarak, Konya’da açılması planlanan Toplum Merkezinde Suriyelilere dil, beceri ve meslek kursları Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) aracılığıyla da sağlanacak. Böylece Toplum Merkezi’nden uzak semtlerde yaşayan Suriyeliler kendilerine yakın olan KOMEK’lerde Türk Kızılayı desteği ile oluşturulan kurslara katılabilecek.
 
Türk Kızılayı tarafından da KOMEK binalarında farklı kurs başlıkları açılacak, Suriyelilere verilen kurslara tercüman desteği sağlanacak.