“1 Dakika İçin Harekete Geç”

28/10/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Hedef 25 Çalıştayı düzenlendi. 65 üniversiteden 120 öğrencinin katıldığı Çalıştayda “1 Dakika İçin Harekete Geç” sloganıyla yeni bir konseptin lansmanı yapıldı. Amaç, 18-25 yaş arasındaki üniversiteli gençleri kan bağışı konusunda bilinçlendirmek.
 
Bu yıl onuncusu Antalya’da düzenlenen Hedef 25 Çalıştayı’nda kan bağışında gelinen aşama, düzenli kan bağışçısının kazanımı konusunda gençlerin rolü, üniversitedeki kan bağış çalışmaları ve benzer konular ele alındı. Çalıştay’ın son gününde ise Hedef 25 için belirlenen yeni konseptin tanıtımı yapıldı. “1 Dakika İçin Harekete Geç” sloganıyla lansmanı yapılan konseptin detayları üniversiteli gençlerle paylaşıldı. Her 4.5 saniyede 1 ünite kana ihtiyacın olduğu ülkemizde, 1 dakikalık kan ihtiyacını karşılamak için 5 bağışçı gerektiği belirtilerek, yeni konseptin bu fikir etrafında şekillendiği anlatıldı.
 
Kan Bağışçısı Kazanım Birimi Yöneticisi Metin Kalender, “1 Dakika İçin Harekete Geç” sloganıyla yürütülen Hedef 25 projesiyle 18-25 yaş arasındaki üniversiteli gençleri kan bağışı konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.
 
En Fazla Kan Bağışı Üniversitelilerden
 
Kalender, proje kapsamında Çalıştaya katılan gençlerden üniversitelerindeki öğrencilerle iletişime geçmelerini istediklerini belirterek, “Türkiye'de geçen yıl Türk Kızılayı 1 milyon 860 bin ünite kan topladı. Bunların da yüzde 8,5'i üniversiteli gençlerden toplandı. Bu yadsınamayacak kadar fazla bir rakam” diye konuştu.
 
Kan bağışı konusunda bilgi verilen gençlerin bu bilinçle hayatlarına devam ettiklerini vurgulayan Metin Kalender, şöyle devam etti:
 
“Böylelikle Türk Kızılayı’na düzenli kan bağışı sağlanmış oluyor. Düzenli kan bağışı ülkemizde artıkça, enfeksiyon riskleri de düşmektedir. Dünyada yapılan araştırmalar göstermektedir ki en güvenli kan, gönüllü, bilinçli, karşılık beklemeksizin ve düzenli bağışlarla mümkündür. Ayrıca, kanı para gibi bir yerde biriktiremiyoruz, çünkü kanın bir miadı var.”