Türk Kızılayı “Cumhuriyet” Kutlamalarına Ortak Oldu

01/11/2015 Paylaş:   

Cumhuriyetimizin 92. Yılı nedeniyle ülkemiz genelinde kutlama etkinlikleri düzenlendi. Kutlamaların asıl adresi ise yine Ankara oldu. Bu yıl ilk defa askeri gösterilerden daha çok sivil katılıma ağırlık verildi. Sivil unsurlarının ağırlık kazandığı kutlamalara Türk Kızılayı da ortak oldu. Ankara’da gerçekleştirilen devlet törenine Kızılaycılar da katıldı.
 
Ankara Atatürk Kültür Merkezi tören alanında gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bu yıl sivil toplum kuruluşları da boy gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kızılaycılar da kortej yürüyüşüne katıldı. Yüzlerce Kızılaycı ellerinde Kızılay bayraklarıyla tören alanında yer aldı. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da Kızılaycıları yalnız bırakmadı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bakanlar, milletvekilleri ve üst düzey askerlerin protokolde yer aldığı tören Cumhurbaşkanı’nın katılımcıları selamlaması ve ardındın okunan İstiklal Marşı ile başladı.
 
Sivil Unsurlar Ön Planda
 
Halk oyunları gruplarının gösterileriyle devam eden Cumhuriyetin 92. Yılı kutlama etkinlikleri kortej yürüyüşüyle sürdü. Emniyet güçlerinin ve askerlerinin yürüyüşünün ardından öğrencilerin geçişiyle devam eden kortej, afet dönemlerinde boy gösteren kurum ve kuruluşların geçişine sahne oldu. Türk Kızılayı da bu kuruluşlardan biri olarak kortejde yer aldı.
 
Türk Kızılayı’nın tüm faaliyet alanlarından çalışanlar ile gönüllülerden oluşan kortej, vatandaşlar tarafından dakikalarca alkışlandı. Kutlama töreni, savaş uçaklarının nefes kesen gösterilerinin ardından son buldu.