Selden Etkilenen Iraklı Sığınmacılara Çadır Yardımı

04/11/2015 Paylaş:   

Yaşanan çatışmalar nedeniyle kendi ülkelerinde mülteci durumunda olan Iraklılara, yaklaşık iki yıldır insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, çalışmalarını hızla sürdürüyor. Tüm mağdurlara yardım için titiz bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılayı, son olarak, aşırı yağışlardan olumsuz etkilenen sığınmacılara çadır yardımında bulundu.
 
Başkent Bağdat yakınında bulunan Tekke Kesnezaniye Sığınmacı Kampı'nın sel suları altında kaldığı haberini alan Kızılay ekibi, yardım için hızla harekete geçti. 7 bin 500 kişinin yaşadığı çadır kent için bölgeye sevkiyat gerçekleştiren Türk Kızılayı, Irak Kızılayı çalışanlarının yardımıyla 200 çadırın kurulumunu gerçekleştirdi.
 
Kampta gerçekleştirilen yardım çalışmasına eşlik eden Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, “Bağdat'taki aşırı yağışların başlamasından bu yana Türk Kızılayı'nın sürekli bir şekilde iş başında olduğunu” söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:
 
3 Milyon Kişi Evlerini Terk Etti
 
“Türkiye olarak, yardıma muhtaç insanlara el uzatmaya devam edeceğiz. Maalesef Irak'taki güvenlik olaylarından dolayı evinden olmuş yaklaşık 3 milyonun üzerinden insan var. Bunların bir kısmı Bağdat kent civarındaki kamplara yerleşmiş durumda. Türkiye, başta Türk Kızılayı olmak üzere, çeşitli yardım kuruluşlarının aracılığıyla sürekli bir şekilde insani yardımlara devam ediyor.”
 
Türk Kızılayı Irak Delegasyonu Başkanı Şafak Lostar ise, “Son günlerde meydana gelen aşırı yağışlardan dolayı, evini terk edip kamplara sığınan ailelerin durumu çok kötü. Daha çok Enbar ve Salahaddin illerinden gelen yaklaşık 7 bin 500 kişiye 200 çadır teslim ettik. Bunun yanında yapacağımız tespitlere göre gıda yardımında da bulunacağız” ifadelerini kullandı.
 
Türkmen Ailelere Kışlık Giysi Yardımı
 
Kış mevsiminin etkisini göstermesiyle birlikte sığınmacılara yardım konusunda yeni bir çalışma başlatan Türk Kızılayı Irak Delegasyon Başkanlığı, ailelere kışlık kıyafet dağıtmaya başladı.
 
İlk etapta Bağdat’ta bulunan Türkmen ailelerden 300’üne kışlık kıyafet ve diğer ihtiyaç malzemelerini dağıtan Kızılay ekipleri, bölgedeki tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.
 
Yardım çalışmasına eşlik eden Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Necdet Beyatlı, Türk Kızılayı'nın Irak'taki tüm muhtaç ailelere yardıma devam ettiğini belirterek, özellikle Türkmen halkı adına Türkiye'ye teşekkür etti.