İyilikseverler Kızılay Meydanında İhtiyaç Sahipleri İçin Koştu

09/11/2015 Paylaş:   

Daha fazla ihtiyaç sahibine yardım elini uzatabilmek için hayırseverleri bir araya getiren Türk Kızılayı, önemli bir organizasyona imza attı. Kızılay İyilik Koşusu adlı etkinlikte bir araya gelen iyilikseverler Kızılay Meydanı’nda iyilik için koştu.
 
Dünyanın birçok ülkesinde sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen ve gelirleri ihtiyaç sahibi insanlar için kullanılan iyilik koşusunu Türkiye’de ilk defa Türk Kızılayı organize etti. Türkiye Atletizm Federasyonu ile birlikte düzenlenen etkinliğe Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Olimpik ve Paralimpik Sporcular Kulübü Derneği destek verdi. Coca Cola, Xerox ve Spor Toto’nun ise sponsor olduğu Kızılay İyilik Koşusu Atatürk Bulvarı üzerinde Sıhhiye, Kızılay Meydanı ve TBMM arasında turlu olarak gerçekleştirildi.
 
Her Yaştan İnsan İyilik İçin Koştu
 
8 Kasım 2015 sabah erken saatlerde Kızılay Meydanı’nı dolduran her yaştan insan koşuya hazırlandı. Türkiye’nin dört bir tarafından koşu için gelen insanlar organizasyon için özel bastırılan tşörtleri giydikten sonra koşu için yerlerini aldı. Aralarında dünya ve olimpiyat şampiyonu sporcularımızın da bulunduğu topluluk koşucuları desteklemek için alanda hazırdı.
 
İlk koşu 6 kilometre parkuru için yapıldı. Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Naci Yorulmaz ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katıldığı yarışmanın startını Hüseyin Can verdi. 10 kilometre koşusunun startını ise Dr. Kerem Kınık verdi. Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç de koşu boyunca sporculara destek verdi.
 
6 kilometre koşusunun startından hemen sonra 10 kilometre koşucuları start çizgisinden çıktı. Parkurda iki tur olarak gerçekleşen koşulara vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. En büyük alkışı ise Milli Atlet 87 yaşındaki Erdoğan Dulda aldı. Dulda, spor yapmanın önemini herkese anlatmak için koşuya katıldığını belirterek, gençleri spora davet etti.
 
Çocuklar Koşuya Renk Kattı
 
İyilik Koşusu profesyonellerin yanı sıra çocuklara de açıktı. 6K ve 10K koşularının hemen ardından çocuklar için start veridi. İyilik yapma kültürünün yaygınlaştırılmasına katkı için organize edilen koşu, çocukların yarışa verdiği destek ile kendini kanıtlamış oldu. En az büyükler kadar iyilik koşusunu ciddiye alan çocukların hepsi koşunun birincisi ilan edildi.
 
Koşunun son etabı olan halk koşusuna ise Kızılaycılarla birlikte yüzlerce vatandaş katıldı. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen profesyonel sporcuların da katıldığı halk koşusu Ankara’nın merkezinde renkli bir tablo oluşturdu.
 
İyilikseverlerin Hepsi Kazandı
 
Koşunun sonunda dereceye girenlere plaket ve madalyaları verildi. 10K koşusunun birincisi Hasan Deniz kalaycı olurken, ikinci Şemsettin Kaya, üçüncü Oğuzhan Emre Sünger oldu. 6K koşusunun ise birincisi Nuh Göktaş, ikincisi Yasin Avcı, üçüncüsü ise Serkan Özcan oldu.
 
3K halk koşusunda Nuh Göktaş birinci gelirken, Mustafa Özer ikinci, Özgür Çelik üçüncü geldi. Dereceye girenlere plaket verilirken, Kızılay İyilik Koşusu’nun tüm katılımcıları günün kazananı kabul edilerek madalya ile ödüllendirildi.
 
6K ve 10K koşusundan elde edilen gelir Türk Kızılayı’nın projeleri olan “Sevgi Bohçası” , “Aşevi”  ve “Özel Eğtim Sınıflarının Tefrişatı”na aktarılacak.