Pakistan’daki Yetimhanelere Kızılay Yardımı

09/11/2015 Paylaş:   

Uzun yıllardır Pakistan’daki ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunan Türk Kızılayı, bu defa yetimhanelere yardım eli uzattı. Yetimhanelere malzeme yardımında bulunan Kızılay, tadilat işlerini de üstlendi.
 
Yüzlerce yetimin her türlü ihtiyacının karşılandığı Faiz-Ül İslam Yetimhanesi ile Sweet Homes Yetimhanesinin sıhhi olmayan şartlarını iyileştirmek için harekete geçen Türk Kızılayı, Pakistan Delegasyonu aracılığıyla tadilat işleri yaparak, gerekli olan malzemeleri tedarik etti. Baştan aşağıya elden geçirilen her iki yetimhanenin açılışı da törenle yapıldı.
 
Yetimhanelerin yatakhane, mutfak ve sınıfları ile dış cephelerini yenileyen Türk Kızılayı, özellikle mutfak ekipmanları konusunda ciddi bir çalışma gerçekleştirdi. Yetimlerin yemeklerinin hazırlandığı fırınları, pişirme ünitelerini yenileyen Kızılay, yiyeceklerin saklanması için sanayi ve ev tipi buzdolapları tedarik etti. Yetimhanelerin yemekhane bölümlerini de elden geçirerek sıhhi şartları tesis eden Türk Kızılayı, yöneticilerin takdirini topladı.
 
Baştan aşağıya yenilenen yetimhanelerinin açılış törenlerine Türkiye Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi Babür Girgin, Pakistan Kızılayı Genel Başkanı Dr. Saeed Elahi, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu Pakistan Delegasyonu Gorkhmaz Huseynov, Türk Kızılayı Pakistan Delegasyonu Başkanı Ömer Nimetoğlu ve Kızılay çalışanları ile TİKA Pakistan Koordinatörü Giray Tezel katıldı.
 
Açılış töreni sonrası, yapılan tadilat çalışmaları incelendi, ilerleyen dönem için benzer çalışmaların neler olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.