Düzce Depremini Unutmadık

12/11/2015 Paylaş:   

Tarihler 12 Kasım 1999’u gösterdiğinde Düzce 7.2’lik depremle sarsıldı. 845 vatandaşımız hayatını kaybetti, yaklaşık 5 bin kişi yaralandı. Aradan 16 yıl geçti. Yaralar el birliği ile sarıldı. Fakat depremin acısı unutulmadı. Depreme müdahale kapsamında önemli çalışmalar yürüten Türk Kızılayı olarak da Düzce Depremi’ni unutmadık.
 
Düzce Depremi’nin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türkiye'nin birçok defa afetlerle yüz yüze geldiğini, binlerce insanın bu afetlerde hayatını kaybettiğini, bunlardan biri olan Düzce depremlerinde de büyük acılar yaşandığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Düzce depreminin 16. yıl dönümü. Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Diğer taraftan ise o günkü eksiklerimizi hatırlıyor, bugünümüzü yeniden güçlü bir şekilde inşa ediyoruz. Türk Kızılayı, Marmara ve Düzce depremlerinden sonra büyük bir değişim ve dönüşüm içine girdi. Afet müdahale konusundaki kapasitesini artırdı, insan gücünü çağın gerektirdiği şekilde donattı. Ankara'da Afet Operasyon Merkezi ve buna bağlı ülke geneline yayılmış 8 bölge ile 25 Yerel Afet Yönetim Merkezi kurduk. 88 bin 481 şube üye ve gönüllüleri, 262'si ise afet alanında uzmanlaşmış personel olmak üzere toplam 88 bin 743 kişiden oluşan afet müdahale ekibine ulaştık. Afet müdahalelerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri olan afet sonrası iletişim sorununu çözmek amacıyla Afet Acil Haberleşme Projesini hayata geçirdik. Kızılay’ın 18 sabit merkez ve 26 haberleşme aracıyla afet haberleşme sistemi, ulusal haberleşme ağına entegre edilerek faal hale getirildi.”
 
Veri ve ses transferi ile yüksek kalitede internet bağlantısı ve uydu haberleşmesine olanak sağlayan TÜRKSAT-VSAT uydu terminalinin de kurulduğunu hatırlatan Akar, “Tüm bunlarla birlikte, hemen her türlü afetten hızlı ve etkili müdahalede bulunma kapasitemizi artırmış olduk. Bu Türk Kızılayı’nın kendine biçtiği rolün bir sonucudur" ifadesini kullandı.
 
Kurumlar yeniden dizayn edildi
 
Akar, afet öncesi ve sonrası faaliyet gösteren tüm kurumların yeniden dizayn edildiğini, yönetmeliklerin güçlendirildiğini, planların detaylandırıldığını ve uygulamaya konulduğunu belirtti.
 
Kentsel dönüşüm projelerinin de peş peşe hayata geçirildiğini belirten Akar, “Daha da iyisi için çok ciddi çalışmalar var. Düzce depremi hepimize ders oldu. O acılardan çıkardığımız dersler sayesinde bugünkü standartlarımıza, kapasitelerimize ulaşabildik. Hayatını kaydeden vatandaşlarımızı hiç unutmadık. Bu vesileyle depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyor, o acıyı yaşayanlara sabırlar diliyorum” dedi.