Türk Kızılayı, İİT Konferansında Tecrübelerini Paylaştı

19/11/2015 Paylaş:   

Sağlık Bakanlığı’nın ev sahipliğinde İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Konferansı İstanbul’da düzenlendi. Türk Kızılayı’da konferansın iki ayrı oturumunda yurt içi ve dünya üzerinde yürüttüğü insani yardım çalışmalarındaki tecrübeleri paylaştı.
 
“İnsani Yardımda Gönüllülük, Paydaşlık ve Uzmanlık Önemli”
 
Dört kıtada 57 üyesi bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye ülke Sağlık Bakanları ile Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinin katıldığı konferansın Sivil Toplum Örgütleri başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katılan Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, sağlık stratejilerini uygulamada STK’ların rolünü anlattı. İnsani yardımda gönüllülük, paydaşlık ve uzmanlaşmanın öneminin altını çizen Dr. Kerem Kınık şunları söyledi: “Dünyada 1 milyar insan çeşitli ülkelerde eğitim, sağlık, hijyen gibi alanlarda herhangi bir ücret talep etmeksizin hizmet veriyor. Ve dünyada gönüllülüğün önemi her geçen gün artıyor. Bu nedenle İİT çatısı altındaki toplumumuzda gönüllüğü daha çok vurgulamalıyız. Suriye’deki insani krize bakacak olursak iş savaş başladığında 36 bin doktor vardı. Şu an 30 binden fazlası ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Ve iş savaştan muzdarip olan insanların daha çok gönüllü hizmete ihtiyacı var. Çünkü ülkenin sağlık altyapısı çökmüş, sistem yok, hastane yok… Bir başka başlık da paydaşlık. İİT içinde gönüllülüğün ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız. Kendi sistemimiz içinde gönüllülüğü tanımalıyız, entegre etmeliyiz ve gönüllülerin yapacağı işleri kolaylaştıracak sistem kurmalıyız. İslam Toplumları içinde bir ağ kurulumu ile bunu kolaylaştırmalıyız. Yine yakın dönemdeki ebola salgını örneğinden gidersek ilk müdahale yine gönüllü kurum ve kuruluşlar tarafından yapıldı. Bu tip bir salgın olduğunda gönüllülük ağlarını kurmalıyız.”
 
“Dünyada 450 bin STK çalışanı var”
 
Oturumda dünyada yürütülen insani yardım çalışmalarında sivil toplum  ile yardım götürülen ülkelerde STK-devlet ilişkilerine dikkat çekildi. Genel Başkan Vekili  Dr. Kerem Kınık şunları söyledi: “İnsani yardım sektöründe 5 bin STK hizmet veriyor, 450 bin kişi sektörde çalışıyor. İnsani yardım faaliyetlerinde yıllık bütçe 25 milyar dolar. Bu sektörde pastanın yarısını STK sektörüne ait, geriye kalan yarı ise devletlerin. Yardımın daha sistemli ve koordineli yürütülmesi için bu konuda Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) var. Sahada koordinasyon ve işlerlik için etkililiği çok önemli. STK’ların uzun vadeli projelerini hayata geçirmeleri için bu konuda daha etkin olunmalı. Tek kanatlı bir kuş uçmaz. Bu kuşun iki kanadından biri de STK’lardır.”
 
Filistin’den Türk Kızılayı’na Teşekkür
 
Konferansın ‘Acil Durumlarla Yanıt’ başlıklı oturumunda ise Türk Kızılayı Ulusal Afet Yönetim Müdürü Ali Akgül konuşmacı olarak yer aldı. Ali Akgül, Türk Kızılayı’nın aralarında İTT üye ülkelerinin de bulunduğu dünyanın dört bir yanındaki gıda, barınma, temel sağlık ve psikososyal destekten oluşan insani yardım çalışmalarını anlattı. Türk Kızılayı’na 2002 yılından bu yana kesintisiz olarak gıda, insani yardım, temiz su, sağlık malzemeleri başta olmak üzere insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Filistin’den teşekkür geldi. Konuşmasına Türk Kızılayı’na teşekkür ederek başlayan Filistin Sağlık Bakanı Dr. Jawad Awwad, “Filistin’e yaptığı yardımlardan dolayı Türk Kızılayı’na teşekkür ediyorum” dedi.