Türk Kızılayı, Özel Projeleriyle Çocukların Yanında

20/11/2015 Paylaş:   

20 Kasım günü, dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Türk Kızılayı, çocukların daha bir yaşam hakkı için sadece afet dönemlerinde değil tüm zamanlarda çocuklara özel projelerlerini hayata geçiriyor.
 
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 20 Kasım 1989’da cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması ilkelerinden oluşan ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyi’ imzaladı. 193 ülke tarafından imzalanan sözleşme, en fazla sayıda ülke tarafından imzalanan ve en kısa zamanda yürürlüğe giren uluslararası belge olma özelliğine de sahip. Bu nedenle 20 Kasım günü tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme getirerek, haklarını ve yaşam koşullarını iyileştirmek için ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak kutlanıyor.
 
Türk Kızılayı da sadece afet dönemlerinde değil tüm zamanlarda yurt içinde ve yurt dışındaki ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik sürdürdüğü özel projelerle çocukların yüzlerini de yüreklerini de güldürüyor. Türk Kızılayı Sevgi Bohçası projesi ile maddi durumu yetersiz ailelere doğum sonrasında destek oluyor. Proje ile yeni doğan bebeklerin ve annelerinin temel ihtiyaçları karşılanıyor.

‘Sen Çok Özelsin’ Özel Eğitim Sınıfı Projesi ile doğumlarından itibaren yaşıtlarına göre pek çok konuda destek ve bakıma ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitimleri için devlet okullarındaki özel eğitim sınıflarının tefrişatı yapılıyor.
Afet dönemlerinde öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için çadırlar birer eğitim yuvasına çevriliyor. Yine afetzede çocuklara göre düzenlenen alanlarda yaş gruplarına göre özel psikososyal destek etkinlikleri düzenleniyor. Yıl boyunca ailelerinin yeterli maddi imkanı olmayan çocuklara eğitim, giysi, burs veriliyor. Kızılay Gençlik Kampları’nda tatil yapmaları sağlanıyor. Yine afetlerde yaş gruplarına özel mama, süt gibi beslenme, giyecek, oyuncak yardımları da ön plana çıkıyor.
 
Suriyeli Çocuklardan Dünyaya ‘Oyun Hakkı’
 
 2011 yılından bu yana ülkemizde misafir edilen Suriyeli gençleri ve çocukları da unutmayan Türk Kızılayı, Toplum Merkezleri ve Çocuk Dostu Alanlar’da çocuklara yönelik psikososyal destek projelerini hayata geçirdi. Suriyeli çocuk ve gençlere yönelik Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile 2013 ‘den bu yana sürdürülen ‘’Suriye Acil Durum Müdahalesi Kapsamında Çocuk Koruma Projesi’’  de  10 ilde kurulan 23 barınma merkezi, Şanlıurfa ve İstanbul Toplum Merkezleri ve çocuk dostu alan olarak dizayn edilen 2 adet TIR’da yürütülüyor. Proje genel olarak kamp içi ve kamp dışında yaşayan 4-18 yaş aralığındaki Suriyeli çocukların gerek savaşın psikolojisini üzerinden atmaları gerekse hayata dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmaları içeriyor. Bu kapsamda 20 Kasım Çocuk Hakları Günü nedeniyle İstanbul Toplum Merkezi’nde Palet Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği ve UNICEF’in desteğiyle   "Suriyeli Çocuklar Sanatla Buluşuyor" projesinin ilk çalışması gerçekleştirildi. 

Proje kapsamında, Suriyeli çocuklar toplum merkezinin 15 metrelik iki duvarına "Oyun Hakkı" temasıyla çizdikleri resimleri boyarken, eğlenceli vakit geçirdi. Palet Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği'nden Fatma Aksu da dezavantajlı bölgelerdeki çocukları sanatla buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Ressam  Mariya Sezer ise toplum merkezindeki psikologlar aracılığıyla Suriyeli çocuklara sanat psikolojisi uygulandığını anlatarak “İlk günlerde daha fazla savaş resmi yapan çocuklar, mutlu oldukça gülen insan çizmeye başladı” diyerek merkezin başarısını dile getirdi.
 
 
Türk Kızılayı Toplum Merkezi’ndeki bu özel çalışma Nisan ayında İstanbul’da düzenlenecek "İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali"nde sergilenecek.
 
Suriyeli çocuklara yönelik 5 ay önce çalışmalara başlanan Türk Kızılayı Toplum Merkezi’nde UNICEF'le birlikte "Çocuk Dostu Alanı Projesi" de yürütülüyor. Merkezde sanatsal çalışmalar, Türkçe kursalarının yanı sıra yetişkinlere yönelik de yine Türkçe ve meslek kursları düzenleniyor.