Türkmenlerin Sıcak Yemeği Kızılay’dan

25/11/2015 Paylaş:   

Yaşanan son çatışmalardan sonra yeniden zor günler yaşayan Bayırbucak Türkmenlerine merhamet elini uzatan Türk Kızılayı, bölgeye başta gıda malzemesi olmak üzere, insani yardım malzemesi sevkiyatını artırdı. Sınır ilçesi olan Yayladağı’nda kurduğu kampüste ekmek ve sıcak yemek hazırlayarak sınır üstünden Türkmenlere ulaştıran Kızılay, nüfus hareketine karşı da hazırlıklarını sürdürüyor.
 
Hatay’ın Yayladağı ilçesine sınır olan Suriye’nin Bayırbucak bölgesinde yaşayan Türkmenlere karşı gerçekleştirilen saldırılar sonrasında harekete geçen Türk Kızılayı, bölgeye olan yardım malzemesi sevkiyatını artırdı. Yardımsever Türk halkından gelen bağışları organize bir şekilde sınır üstü noktalardan Türkmen köylerine sevk eden Türk Kızılayı, ihtiyaç duyulan günlük ekmeği ise mobil fırınında pişirdikten sonra Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırıyor. Hemen her gün yaklaşık 7 bin adet üretilen ekmek, sınır üstünde bekleyen aileler aracılığıyla yaşam mücadelesi veren insanlara ulaştırılıyor.
 
Sıcak Yemek İkramı
 
Yayladağı’ndaki sınır üstü noktasından her gün kuru gıda, yaş sebze, bebek maması ve benzeri gıda malzemelerini sevk etmenin yanı sıra kendi aşçıları tarafından hazırlanan sıcak yemeği de sevk eden Kızılay, özellikle sınıra yakın bölgelerde bekleyişlerini sürdüren Türkmenlerin imdadına yetişiyor. Mobil ikram aracında hazırlanan sıcak yemekler, Kızılay personelleri tarafından kilometrelerce uzaktaki sınır bölgesine taşınarak, ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılıyor.
 
Bölgedeki nüfus hareketliliğini yakından izleyen ve yerel makamlar ile ilgili kuruluşlarla koordinasyon içinde hareket eden Türk Kızılayı, insani yardım malzemelerini hızlı bir şekilde bölgeye ulaştırıyor.