Genel Başkan Akar: Türkmen Kardeşlerimizi Yalnız Bırakmayacağız

28/11/2015 Paylaş:   

Bayırbucak Türkmenlerin yaşadığı bölgelere düzenlenen saldırılar sonrasında onbinlerce insan Suriye içinde göçmen durumuna düştü. Türkiye sınırına gelen Türkmenler burada kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. İnsani ihtiyaçlarını karşılayan Türk Kızılayı, yardımların organize bir şekilde dağıtımını da sürdürüyor. Çalışmalar Kızılay üst düzey yöneticileri tarafından anlık olarak takip ediliyor. Bu kapsamda Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar bölgeye bir ziyaret gerçekleştirerek çalışmaları yerinde inceledi.
 
Genel Başkan Akar’a Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ile bölge şubelerinin başkanları da eşlik etti. Yayladağı merkezinde kurulan mobil fırın, mobil mutfak ve depolama alanında incelemelerde bulunan Genel Başkan Akar, yardımların günlük akışı hakkında bilgi aldı, olası nüfus hareketliliğine dair hazırlıkları öğrendi.
 
Ziyaret sırasında Bayırbucak bölgesine yapılan bombalı saldırılara da tanık olan Genel Başkan Akar, gelişmeleri yakından takip eden basın mensuplarıyla da bir araya geldi, açıklamalarda bulundu.
 
“Saldırıları Kınıyorum”
 
Basın mensuplarına insani yardım operasyonu ve bölgeye gerçekleştirilen sevkiyatlar hakkında bilgi veren Akar, “DAİŞ tehdidini bahane ederek Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı Bayırbucak bölgesine saldırıyorlar. Biliyoruz ki o bölgede DAİŞ teröristleri yok. Amaç Türkmen kardeşlerimizi yerlerinden etmek. Rejim güçlerinin saldırılarını kınıyorum. Yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmak en büyük afetlerden biridir. O nedenle Türkmen kardeşlerimizin yanında her zamankinden daha fazla durmamız gerekiyor. Devletimiz, hükümetimiz bu yönde büyük gayret gösteriyor. AFAD ile organize bir şekilde bölgeye yardımlarımızı sürdürüyoruz” dedi.
 
Yaklaşan kış mevsimi nedeniyle bölgenin ihtiyaçlarının da arttığını vurgulayan Akar, özellikle çocuk ve kadın ihtiyaç malzemelerine çok fazla ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda hayırsever Türk halkının harekete geçerek Türk Kızılayı tarafından başlatılan yardım kampanyasına destek olmasını istedi.
 
Genel Başkan Akar ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Ercan Topaca’yı da makamında ziyaret etti. Yaşanan krizin ardından oluşan insani yardım operasyonuna dair planlamaların ele alındığı toplantıda, yaşanabilecek problemlere dair kurum ve kuruluşların izleyecekleri yöntemler konuşuldu.