Kızılay Yardımları Suriye Geneline Ulaşıyor

01/12/2015 Paylaş:   

Bombardıman altında zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenlerine her gün onlarca ton insani yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, ülkedeki diğer savaş mağdurlarına yardımlarını sürdürüyor. Bayırbucak Türkmenlerine Yayladağı ilçesindeki sıfır noktasından ulaşan Kızılay, diğer sınır üstlerinden ise ülke içinde göçmen durumuna düşen Suriyelilere yardımda bulunuyor.

Suriye sınırı boyunca belirlenmiş sınır üstü noktalarından yaklaşık beş yıldır Suriye’nin içlerine insani yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, Bayırbucak Türkmenlerine yapılan saldırılar sonrasında bu bölgeye yapılan yardımlarını artırmakla birlikte, diğer ihtiyaç sahiplerine de yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Gerek kendi temin ettiği insani yardım malzemelerini, gerekse diğer sivil toplum kuruluşları ve kurumların bağışı olan ihtiyaç malzemelerini sınır üstlerinden Suriye’ye gönderen Türk Kızılayı, milyonlarca Suriyelinin gıdadan giysiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Türkiye’nin Dört Bir Tarafından Yardım Yağıyor

Suriye’de yaşanan drama sessiz kalmayan kurum ve kuruluşların temin ettiği yardım malzemeleri her gün onlarca tırlık konvoylarla sınır noktalarına ulaşıyor. Burada Türk Kızılayı personelleri tarafından karşılanan tırlardaki insani yardım malzemelerinin kontrolü yapıldıktan sonra sınırın Suriye tarafındaki ihtiyaç guruplarına teslim ediliyor.

Son dönemde özellikle, Türk Kızılayı’nın da çağrısıyla, kışlık ihtiyaç malzemeleri bölgeye sevk ediliyor. Kışlık kıyafet, battaniye, barınma üniteleri başta olmak üzere, gıda malzemeleri dolu tırlar ardı ardına sıfır noktalarına ulaşıyor. Suriye’nin değişik bölgelerinden gelen ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçları oranında teslim edilen yardım malzemeleri sayesinde milyonlarca savaş mağduru hayata tutunuyor.