Türk Kızılayı Yolda Mahsur Kalanları Yalnız Bırakmadı

04/12/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı ekipleri, D-100 karayolu ve TEM otoyolunun Bolu Dağı geçişinde kar yağışına hazırlıksız yakalanan sürücüleri yalnız bırakmadı. Kızılay ekipleri, vatandaşlara kumanya dağıtırken, araçlarına zincir takmalarına da yardımcı oldu.
 
Kar yağışı sonrasında hazırlıksız yakalanan vatandaşların imdadına Türk Kızılayı ekipleri yetişti. Müdahale kapsamında ise Türk Kızılayı Bolu Şubesi Başkanı Hüseyin İka’nın da eşlik ettiği Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Bolu Şubesi’nden gönderilen 2 araç ile 9 afet uzmanı vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşıladı. Yolda kalan vatandaşlarımızın yardımına koşan Türk Kızılayı ekipleri, vatandaşlara sıcak içecek, kumanya, su, meyve suyu, kek, bisküvi gibi gıda malzemelerinin yanı sıra bir yandan da yolda kalan arabaların lastiklerine zincir takılmasına da yardım ediyor.
 
“5 bin kişilik acil beslenme kitimiz hazır”
 
İki gündür kar yağışının devam ettiği bölgede ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Türk Kızılayı Batı Karadeniz Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürü Zafer Kamber, “Karda mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşıp ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bütün hazırlıklarımız tamam. Acil beslenme kiti olarak adlandırdığımız yiyecek kumanyalarımız hazır. Temennimiz yollarımızın sürekli açık kalması. Tıkanmaların olduğu noktalara ulaşıp vatandaşlarımıza yardım götürüyoruz. Şu anda 5 bin kişilik acil beslenme kitimiz hazır durumda. Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları, minimize etmeye çalışmaktır. Yönetim merkezinde kış şartlarına hazır tam donanımlı 4 aracımız var. Araçlarımızda her türlü uydu bağlantısını sağlayacak sistemimiz mevcut. Bu işin uzmanı ekiplerimiz, kış boyunca dönüşümlü olarak 24 saat görev başındadır. Sorunlu bölgeye ulaştığımızda sıcak çorba, çay, beslenme kitinde olan yiyecekleri dağıtıyoruz. Çok uzun mahsur kalmalarda battaniye, çocuk bezi gibi paketlerimiz de mevcut.” dedi.